Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Běloruská vláda nařídila uzavřít ikonický Červený kostel v Minsku

Ze světa / kir / Vlastní zpráva / 12. října 2022 23:45
Běloruská vláda nařídila uzavřít ikonický Červený kostel v Minsku

Katolický kněz modlící se před uzavřeným kostelem v Minsku
Autor: twitter.com/Tsihanouskaya

Minsk - Vláda v Bělorusku přikázala uzavřít ikonický „Červený kostel“ v samém centru hlavního města Minsku na náměstí Nezávislosti, uvádí server La Croix. Důvodem pro uzavření budovy se stal údajně špatný technický stav po nedávném požáru v sakristii. Kostel patří katolické církvi, respektive vlastnictví není z dostupných zdrojů zcela zřejmé. Vlastníkem může být i stát a církev budovu jen užívala. V roce 2020 se chrám stal útočištěm protivládních demonstrantů a církev tehdy protestovala proti zásahu policie v jeho prostorách.

V roce 2020 se v Bělorusku konaly velké protivládní demonstrace, které vypukly po prezidentských volbách. Za vítěze voleb se již po šesté prohlásil prezident Alexandr Lukašenko. Podle opozice i řady pozorovatelů byly volby zfalšované. Lukašenkově protikandidátce Světlaně Tichanovské prvenství přisoudily jak některé lokální volební komise, tak nezávislé průzkumy. Za vítězku voleb se prohlásila i ona sama, když podle údajných důkazních dokumentů a kopií protokolů měla obdržet mezi 60 až 70 % hlasů. Tichonovská dnes aktivně vystupuje proti válce na Ukrajině a zapojení Běloruska do konfliktu. "Mohou nám vzít kostely, pasy i naše domy. Mohou nás zavřít do vězení a vyhnat ze země, ale nemohou nás zbavit vlastní víry, důstojnosti a domova," uvedla k uzavření kostela Tichanovská, která sama žije v exilu.

Kostel Šimona a Heleny (nejednalo se o svaté ale o zesnulé děti mecenáše stavby) je novorenesanční stavbou z počátku dvacátého století a je spíše známý právě jako Červený kostel. Stavba podle návrhu polských architektů Tomasze Pajzderski and Władysława Marconiho byla dokončena v roce 1910. Stavěli ho pět let, a i materiál byl dovezen z Polska, cihly například z Częstochowe. Chrám byl určen pro potřeby zhruba dvoutisícové katolické menšiny ve městě v převážně pravoslavné zemi. Minská gubernie byla součástí ruské carské říše. V dobách Sovětského svazu byl kostel státem zabaven a využíván pro různé účely. Jako kostel fungoval jen krátce za nacistické okupace a opět až po roce 1990, kdy byl znovu vrácen římskokatolické církvi. Slouží i jako centrum pro Běloruskou řecko-katolickou církev unionovanou s Římem.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)