Ve Zvoli na Žďársku si lidé připomněli 300 let od svěcení Santiniho kostela
Kraje: Vysočina / kir / ČTK / 24. října 2022 16:33Zvole (Žďársko) - Věřící ve Zvoli na Žďársku si v neděli připomněli 300 let od vysvěcení tamního kostela svatého Václava po přestavbě, již vedl architekt Jan Blažej Santini-Aichel (1677 až 1723). Stejné kulaté výročí svěcení se v minulých dnech týkalo dalších dvou Santiniho kostelů v působnosti někdejšího cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou. Koncem září slavili lidé 300 let od svěcení na žďárské Zelené hoře a tento měsíc také v Horní Bobrové.
"Je to taková mimořádně významná událost i v historii, že vlastně v deseti dnech byly vysvěceny tři nové kostely, dokonce od stejného autora," řekl ČTK Stanislav Růžička, předseda spolku Putování za Santinim, který po liturgii mluvil o architektuře a historii kostela ve Zvoli. Podotkl, že Santini zároveň dokázal postavit tři kostely, z nichž každý je originální.
Stavby zadával opat žďárského kláštera Václav Vejmluva, který pocházel ze Starého Brna. "V letech, kdy už byl skutečně na vrcholné úrovni svého působení ve Žďáru, tak se rozhodl, že postaví nejen kostel na Zelené hoře, ale že tu svoji cestu z Brna vyzdobí dalšími stavbami," uvedl Růžička. Zvole byla v tomto směru první obcí na území kláštera.
Přestavbu původně středověkého kostela svatého Václava ve Zvoli dokončil Santini na podzim roku 1717. Dominantou střechy po barokní přestavbě je lucerna modelovaná v podobě knížecí čapky jako atributu patrona chrámu. Světce, stejně jako opata Václava Vejmluvu, připomíná i písmeno W ve štítu západního průčelí. Prosvětlený kostel má půdorys řeckého kříže. Původní vnitřní mobiliář navržený Santinim byl ale zničený při požáru v roce 1740. "Stavba vydržela," řekl Růžička.
Žďárská Zelená hora patří mezi památky UNESCO. Kulturní program ve Žďáru nad Sázavou připomínal letošních 300 let od svěcení poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře už od května. Oslavy tam vyvrcholily 28. září lidovou krojovou poutí, jíž se zúčastnily stovky poutníků.
Mezi prvními objednateli Santiniho staveb byli opaticisterciáckých klášterů, zbraslavský Wolfgang Lochner a sedlecký Jindřich Snopek. Jeho služby doporučili dalším klášterům svého řádu, do Plas opatu Eugenu Tyttlovi a do Žďáru nad Sázavou Václavu Vejmluvovi.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
11.12.2024 21:47Olomoucká arcidiecéze převezme od jezuitů správu Svatého Hostýna po konci příští poutní sezony
11.12.2024 7:19Syrští povstalci nebudou ženám nařizovat zahalování. Papež je vyzval ke stabilizaci v zemi
11.12.2024 7:18Číhošťský zázrak se stal záminkou pro perzekuci církve
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010