Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Členové Ekumenické komise pro církevní dějiny 17. století uzavřeli činnost slavnostním zasedáním

Domácí zpravodajství / kir / cirkev.cz, red. / 31. října 2022 0:21
Členové Ekumenické komise pro církevní dějiny 17. století uzavřeli činnost slavnostním zasedáním

Ilustrační foto: Kříž smíření na Bílé hoře
Autor: Karel Cudlín

Praha - V úterý 11. října se sešli členové Ekumenické komise pro církevní dějiny 17. století s představiteli České biskupské konference (ČBK) a Ekumenické rady církví (ERC) na svém slavnostním zasedání na závěr své činnosti ve Vratislavově sále na pražském Vyšehradě.

Za Ekumenickou radu církví byla na setkání přítomna 1. místopředsedkyně ERC, Ivana Procházková, emeritní předseda ERC Daniel Ženatý a generální sekretář ERC Petr Jan Vinš. Za ČBK se zúčastnil její předseda, pražský arcibiskup Jan Graubner, delegát ČBK pro ekumenismus, plzeňský biskup Tomáš Holub a generální sekretář Stanislav Přibyl. Kromě zástupců církví se zde sešli také historici Tomáš Parma z Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci, Ota Halama z Katedry církevních dějin ETF UK, Tomáš Petráček z Univerzity Hradec Králové a Jiří Just z Historického ústavu AVČR. 

Členové komise se podělili o své zkušenosti ze společné práce na ekumenickém pohledu na církevní dějiny v konfesně vyhroceném 17. století. Zhodnotili výstupy své práce, kterými byla série pracovních listů na témata spojená s oblastmi činnosti komise, několik odborných kolokvií a společná modlitební setkání na Bílé Hoře v roce 2020 a na Staroměstském náměstí v roce 2021. Představitelé ERC a ČBK poděkovali členům komise za jejich nasazení. Setkání poté pokračovalo neformálně společnou večeří.

Ekumenická komise pro církevní dějiny 17. století vznikla společným rozhodnutím ERC a ČBK v roce 2017. Více informací o činnosti komise lze nalézt na stránkách ERC: https://ekumenickarada.cz/17stoleti

Pracovní listy jsou volně ke stažení na webu ERC:

Pracovní list č. 1 – Kudy se ubíraly dějiny kulturního dialogu

Pracovní list č. 2 – Proč se utíkalo z českých zemí kvůli náboženství?

Pracovní list č. 3 – Bílá hora – mýtus a dědictví ?

Pracovní list č. 4 – S odvahou odstraňujme předsudky

Pracovní list č. 5 – Rekatolizace

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk.net
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 345)