Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František při návratu z Bahrajnu vyzval EU ke spolupráci při přijímání migrantů a uprchlíků

Ze světa / kir / ČTK, red. / 7. listopadu 2022 9:12
Papež František při návratu z Bahrajnu vyzval EU ke spolupráci při přijímání migrantů a uprchlíků

Ilustrační foto - Uprchlíci připlouvají na italský ostrov Lampedusa
Autor: Flickr.com / Sara Prestianni

Řím - Papež František v neděli vyzval Evropskou unii ke spolupráci při přijímání migrantů připlouvajících přes Středozemní moře. Itálie, Španělsko, Řecko a Kypr podle něj nemohou nést zodpovědnost za všechny tyto migranty. Informovala o tom agentura DPA.

"Evropská unie musí v této záležitosti uplatnit politiku spolupráce a pomoci," prohlásil papež na tiskové konferenci na palubě letadla, kterým se vracel do Říma z návštěvy Bahrajnu.

Papež vyzval k přijímání, doprovodu, podpoře a integraci migrantů. "Pokud se tyto čtyři kroky nezvládnou, nemůže být práce s migranty dobrá," uvedl. Dodal, že se stále modlí za lidi, kteří se na člunech vydávají ze severní Afriky přes Středozemní moře do Evropy.

Papež František už dříve ostře kritizoval zacházení s migranty u evropských břehů a označil Středozemní moře za "největší hřbitov světa". Odpírání vstupu migrantům je podle něj skandální, nechutné a hříšné.

Řada migrantů míří do Itálie, kde nová pravicová vláda Giorgie Meloniové zaujala tvrdý postoj vůči osobám, které přivážejí plavidla neziskových organizací. Těmto lodím uzavřela italské přístavy a dala na srozuměnou, že na pevninu bude pouštět jen ženy, děti a lidi ve špatném zdravotním stavu. O zbylé migranty se podle ní mají postarat státy, pod jejichž vlajkou lodě plují.

V sicilském přístavu Katánie se v noci na neděli vylodila větší část ze 179 migrantů, které ve Středozemním moři zachránila loď německé neziskové organizace SOS Humanity. Na pevninu se dostalo 140 převážně nezletilých běženců, 35 mužů, které italské úřady odmítly převzít, ale zůstává dál na palubě.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
52%
 
(Počet hlasů celkem: 216)