Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Česko si připomíná památku válečných veteránů

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 11. listopadu 2022 12:15
Česko si připomíná památku válečných veteránů

Den válečných veteránů
Autor: Pametnaroda.cz / Post Bellum

Praha - Česko si v těchto dnech připomíná památku válečných veteránů. Už včera se za oběti válečných konfliktů konala slavnostní shromáždění a bohoslužby. Hlavní akce jsou naplánovány na pátek, na který připadá Den válečných veteránů. Právě 11. listopadu se každoročně připomínají oběti účastníků válečných konfliktů.

V tento ten bylo v roce 1918 podepsáno příměří, které ukončilo první světovou válku. Symbolem Dne válečných veteránů je vlčí mák, květina, která jako první vyrostla na polích zničených při bojích. Česká republika se k oslavám tohoto dne poprvé připojila v roce 2001. Koupí symbolu vlčího máku mohou lidé přispět na péči o válečné veterány.

Válečné veterány připomene v příštích dnech po celém Česku několik akcí. Ve čtvrtek dopoledne se ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na pražských Hradčanech konala slavnostní bohoslužba, za účasti ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nebo náčelníka generálního štábu Karel Řehka. Přítomni byli i zástupci Ekumenické rady církví a České biskupské konference.

Válečné veterány připomnělo i odpolední slavnostní shromáždění v kostele sv. Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí, kterou pořádála Církev československá husitská.

Hlavní tradiční připomínka se bude konat v pátek v 11:00 u Národního památníku na Vítkově, přítomni budou zástupci ministerstva obrany, armády, Parlamentu a dalších institucí. Památku padlých uctí položením květin a minutou ticha. Kromě projevů budou také oceněni u příležitosti 20. výročí od nasazení účastníci mise, během které byla do Afghánistánu vyslána 6. polní nemocnice. Uděleny budou i záslužné kříže ministra obrany.

Na náměstí Míru se také v pátek uskuteční již tradiční akce, kterou pořádá městská část Praha 2 ve spolupráci s armádou nebo Československou obcí legionářskou. Připravena je prezentace armády a další doprovodný program včetně výstavy s názvem Ošetřovatelky Československého červeného kříže ve Velké Británii v letech 1939-1945. K vidění bude historická i moderní vojenská technika.

Pietní akce jsou naplánovány i v dalších českých a moravských městech. Na Moravském náměstí v Brně vyroste symbolicky políčko máků. Jejich zakoupením lidé přispějí na válečné veterány a na činnost projektu Paměť národa. Podobnou akci organizace Post Bellum chystá i v Liberci. V řadě měst se uskuteční i pietní akty, které válečné veterány připomenou.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
25%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
50%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
16%
 
(Počet hlasů celkem: 89)