Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Němečtí biskupové odjíždí z Vatikánu se znepokojením, přou se o celibát a další reformní kroky

Ze světa / kir / ČTK, red. / 20. listopadu 2022 1:04
Němečtí biskupové odjíždí z Vatikánu se znepokojením, přou se o celibát a další reformní kroky

Předseda německých biskupů Georg Bätzing
Autor: www.faces-of-democracy.org

Vatikán - Předseda německých biskupů katolické církve Georg Bätzing řekl, že po návštěvě Vatikánu cítí jisté znepokojení. Němečtí biskupové se s centrálou katolické církve přou o některých reformách, například zrušení celibátu, napsala dnes agentura AFP. Papež František podle interpretací některých jeho výroků podobné reformní úvahy již dříve odmítl, když řekl, že Německo nepotřebuje další protestantskou církev. Jiní komentátoři ale mají za to, že papež ve svém věku již ztrácí schopnost vidět věci v reálném kontextu.

Němečtí biskupové byli tento týden na takzvané ad limina návštěvě ve Vatikánu, tedy pro biskupy povinné cestě spojené mimo jiné s modlitbou u hrobů svatých Petra a Pavla. S představiteli Vatikánu a papežem Františkem mluvili o reformách, které by chtěli zavést mimo jiné v souvislosti se skandály, jež se týkají sexuálního zneužívání. Jeden z nejvlivnějších německých biskupů, mnichovský kardinál Reinhard Marx se jasně vyslovil pro zrušení celibátu, což ale ve Vatikánu je stále kontroverzní téma.

"Vracím se domu s jistým znepokojením," řekl dnes na tiskové konferenci předseda německé biskupské konference Bätzing. Diskuse o možných změnách s představiteli ústředí katolické církve pro něj prý ale znamenala úlevu.

"Chceme být katolíky odlišným způsobem," dodal Bätzing s narážkou na předchozí prohlášení papeže, že Německo nepotřebuje druhou protestantskou církev. Podle něj se ukazuje, že příkazy a zákazy jsou v současné společnosti stále méně účinné. Jednání o reformách, mezi kterými by mohlo být také otevření kněžského svěcení ženám, bude podle něj pokračovat.

V reakci na skandály se sexuálním obtěžováním i na úbytek věřících a kněží svolali němečtí biskupové před třemi lety synodu, kde jednají o změnách v organizaci církve.  Ta by měla své závěry nabídnout v příštím roce. Změny, které se týkají nauky, však musí nakonec posvětit i Vatikán, což německým biskupům zmenšuje manévrovací prostor, podotkla agentura AFP. Synodální cesta ostatně probíhá v současností v katolické církvi celosvětově a najít koncensus je velmi náročný proces.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 167)