Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zástupci Prahy a církve se ve středu sejdou kvůli prodeji Jindřišské věže

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 21. listopadu 2022 19:19
Zástupci Prahy a církve se ve středu sejdou kvůli prodeji Jindřišské věže

Jindřišská věž
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Praha - Dosluhující radní hlavního města pro majetek Jan Chabr a nová starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (oba TOP 09) se ve středu sejdou se zástupci správy majetku pražského arcibiskupství ohledně možnosti odkupu Jindřišské věže. Na dotaz ČTK to uvedl Chabr. Na jednání podle něj budou chtít zástupci Prahy zjistit detailní požadavky arcibiskupství, které nabídlo památku k prodeji prostřednictvím realitní kanceláře za 75 milionů korun. Vedení hlavního města i dlouhodobý nájemce arcibiskupství kritizovali za to, že to s nimi dopředu neprojednalo. Generální vikář pro správu a organizaci diecéze Jan Balík argumentuje tím, že se mohou přihlásit do veřejné soutěže a nemovitost koupit. 

O tom, že Praha chce o odkup věže usilovat, informoval o víkendu v Deníku N primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Jelikož se jedná o významný historický objekt v srdci centra Prahy, považujeme za důležité prověřit veškeré možnosti získat objekt do vlastnictví hlavního města nebo městské části Praha 1, k tomu však samozřejmě musí být naplněny základní předpoklady stanovené zákony,“ uvedl dnes Chabr.

Zástupci Prahy a církve se ve středu sejdou kvůli prodeji Jindřišské věže

Mons. Jan Balík
Autor: Wikipedia.org / Tomáš Drábek

Dodal, že klíčová bude otázka ceny, na kterou bude muset v souladu se zákonem vzniknout znalecký posudek. „A to i s přihlédnutím k majetkoprávním závazkům, které objekt momentálně má - dlouhodobého nájemce, ale i vize případného využití objektu ze strany městské části nebo hlavního města,“ dodal radní.

O případném odkupu by musely rozhodnout orgány magistrátu nebo Prahy 1. Pokud by památku měl koupit magistrát, byl by to s ohledem na odpor většiny nového zastupitelstva přenechávat dosluhující radě města rozhodnutí o zásadních otázkách s největší pravděpodobností úkol až pro nové vedení metropole. U toho však stále není jasné, kdy vznikne, ani na čtvrteční druhé části jednání přerušeného ustavujícího zastupitelstva se zvolení primátora a nové rady neočekává.

Podle informací Deníku N je Jindřišská věž dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž, s.r.o., která patří staviteli a podnikateli Martinu Podzimkovi. Smlouva o nájmu nemovitosti z roku 2000 byla uzavřena na dobu určitou do konce roku 2044, vyplývá z inzerátu na webu arcibiskupství.

Jindřišská věž je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Bývala zvonicí blízkého kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty. Stavba z 15. století je vysoká téměř 66 metrů a vybavena výtahem. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna, galerie i stálá expozice. Věž se také využívá pro kulturní programy, výstavy, autorská čtení, divadelní či hudební představení. Součástí restaurace v sedmém a osmém patře je zvon Maria z roku 1518. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 318)