Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ukrajinská tajná služba tvrdí, že v kyjevském klášteře našla podezřelé Rusy

Ze světa / vlu / ČTK / 24. listopadu 2022 0:09
Ukrajinská tajná služba tvrdí, že v kyjevském klášteře našla podezřelé Rusy

Kyjevskopečorská lávra
Autor: www.wikipedie.org / Creative Commons

Kyjev - Agenti ukrajinské tajné služby SBU narazili při úterní prohlídce ve slavném kyjevském klášteře Kyjevskopečerská lávra na podezřelé občany Ruska, ruskou propagandistickou literaturu a obnosy peněz v různých měnách. Informovala o tom na svém webu. Cílem úterní prohlídky v klášterním komplexu bylo podle kontrarozvědky předejít činnosti ruských tajných služeb na Ukrajině a zkontrolovat, zda areál neslouží k ukrývání cizích občanů, zpravodajců nebo zbraní.

V Kyjevskopečerském klášteře, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, sídlilo dříve vedení ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu a mnozí Ukrajinci proto k tomuto církevnímu komplexu chovají nedůvěru.

V dnešním hlášení SBU uvedla, že při razii zkontrolovala 350 budov patřících Ukrajinské pravoslavné církvi a 850 osob. Mezi nimi identifikovala několik cizinců, zejména Rusů. Část z nich prý disponovala doklady, které nesly známky padělání nebo poškození. Některé ze zkontrolovaných osob označila SBU následně za „podezřelé“.

„Přes 50 osob prošlo hloubkovým kontrarozvědným výslechem a podrobilo se detektoru lži,“ sdělila SBU.

V areálu ukrajinští agenti nalezli také literaturu, která propagovala myšlenku takzvaného ruského světa, konceptu, který mimo jiné slouží ruským ideologům k ospravedlňování intervencí v zájmu ochrany ruskojazyčného obyvatelstva v zahraničí. Tato literatura se přitom používala při výuce na seminářích a církevních školách. SBU kromě toho v komplexu našla přes dva miliony hřiven (1,27 milionu korun) a 100.000 dolarů (63.600 korun) v hotovosti.

Kyjevskopečerská lávra byla po dlouhou dobu, přibližně od roku 1992, kdy na Ukrajině pod vlivem Ruska začal působit moskevský patriarchát, místem setkávání sympatizantů proruských separatistických organizací, řekl stanici Rádio Svobodná Evropa k úterní razii ukrajinský religionista Andrij Kovalov. „Mám dokonce podezření, že pod záštitou Kyjevskopečerské lávry tyto separatistické organizace dál působí,“ uvedl Kovalov.

Po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská pravoslavná církev vyhlásila na moskevském patriarchátu nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)