Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Lidí, kteří vyznávají křesťanství, je v Anglii a Walesu poprvé méně než polovina

Ze světa / vlu / ČTK / 30. listopadu 2022 9:56
Lidí, kteří vyznávají křesťanství, je v Anglii a Walesu poprvé méně než polovina

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

Londýn - Křesťané v Anglii a Walesu nyní poprvé v historii tvoří méně než polovinu populace. Oproti minulým rokům vzrostl počet hinduistů a muslimů, největší změnou v náboženském složení obyvatel je v této části Británie ale nárůst počtu lidí bez vyznání o téměř 20 procent oproti začátku tisíciletí. Vyplývá to z dat  sčítání lidu britského statistického úřadu (ONS).

Loni se ke křesťanství hlásilo 46,2 procenta, respektive 27,5 milionu lidí. V roce 2011 jich bylo 59,3 procenta. Křesťanství bylo nicméně při sčítání v kategorii vyznání stále nejčastější odpovědí, na druhém místě bylo „bez vyznání“ s 37,2 procenta, což představovalo 22,2 milionu lidí.

„Není velkým překvapením, když sčítání ukázalo, že méně lidí v této zemi se pokládá za křesťany. To před nás předkládá výzvu nejen věřit, že bůh vybuduje své království na Zemi, ale také aktivně šířit povědomí o Kristu,“ řekl listu The Telegraph v reakci na data arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell.

Britská organizace Humanists UK, která sdružuje lidi bez vyznání s cílem propagovat sekulární humanistické ideály, listu The Guardian řekla, že lidé by si neměli myslet, že úpadek náboženství se rovná úpadku hodnot.

„Průzkumy ukazují, že tři z deseti dospělých Britů mají humanistické ideály a přesvědčení. A toto číslo v posledních letech stoupá,“ řekl prezident Humanists UK Adam Rutherfort. Organizace také uvedla, že výsledky sčítání by měly „probudit k zamyšlení nad rolí víry ve společnosti“.

Výsledky sčítání za loňský rok ukázaly i tendence v etickém složení Anglie a Walesu; příslušníků bílé rasy bylo v loňském roce 81,7 procenta, což je o 4,3 procentního bodu méně než v roce 2011. O jednotky procentních bodů naopak přibylo Britů asijského původu a o desetiny procentního bodu Britů původem z Afriky, Karibiku a dalších míst.

Nárůst v poměru obyvatel jiné než bílé pleti je obzvláště patrný ve městech jako Birmingham a Leicester, které nyní evidují více než polovinu obyvatel jiné než bílé pleti, které jsou ve zbytku Británie menšinami, píše The Guardian, který fenomén nazývá „superdiverzitou“.

V Leicesteru loni bylo 59,1 procenta lidí jiné než bílé pleti, což je rapidní nárůst proti roku 1991, kdy to bylo mírně přes 25 procent. V Birminghamu, druhém největším britském městě, etnické menšiny tvoří 51,4 procenta, před dvaceti lety to bylo kolem 30 procent.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)