Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pražské arcibiskupství možná prodá i hotel v Dolních Břežanech, je ztrátový

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 1. prosince 2022 19:21
Pražské arcibiskupství možná prodá i hotel v Dolních Břežanech, je ztrátový

Mons. Jan Balík
Autor: Wikipedia.org / Tomáš Drábek

Praha - Do nájemního bydlení jako svého zdroje příjmů chce pražské arcibiskupství vložit do roku 2025 téměř tři miliardy korun a plánuje mít tisíc bytů. Půjde o nákup nových nemovitostí, opravy činžovních domů i vlastní development. Na dotaz ČTK to dnes uvedl generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík. Na tiskové konferenci řekl, že dalším zdrojem příjmů arcibiskupství by mělo být lesní hospodářství, naopak zbavovat se chce obtížně spravovatelného majetku. Vedle avizovaného prodeje Jindřišské věže v Praze arcibiskupství zvažuje i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, který před několika lety za čtvrt miliardy zrekonstruovalo. Provoz hotelu je ztrátový.

Doplňkovými aktivitami v ekonomice mají být pachty a finanční investice. Za tímto účelem založilo arcibiskupství Skupinu AP. Nově vzniklá struktura bude kombinace nadací, svěřenského fondu a obchodních společností.

Pražské arcibiskupství dnes představilo celou svou strukturu včetně nově vzniklých právnických subjektů. Má tři fondy. Fond sv. Vojtěcha je zřízený především pro služné kněžích a Fond kardinála Harracha pro peníze, o které mohou farnosti žádat třeba na stavební opravy. V něm je aktuálně deset milionů korun, uvedl Balík. S Fondem biskupa Podlahy se podle něj počítá až do budoucna.

„Nově zakládáme ovládané osoby – AP veřejně prospěšný svěřenský fond, pod nímž je Appasset, s.r. o. jako holdingová matka, a ta zřizuje společnosti jako Xplace alfa s. r. o. nebo Xplace services s. r. o., tedy organizaci, která bude spravovat nájemní bydlení,“ uvedl Balík. Doplnil, že z ovládaných osob lze podporovat třeba i Českou biskupskou konferenci nebo charitativní činnost Vatikánu.

Mezi ovládanými osobami jsou také nadace. Nadace Arietinum má podporovat duchovní činnost církve, Nadace sv. Ludmily byla zřízena pro podporu církevního školství a Nadace neratovického komunitního centra vzešla od farníků z Neratovic, kteří by tak rádi získali peníze na stavbu nového kostela. Všechny zmíněné entity jsou podle Balíka umístěné v ČR a zřízené podle českého práva a jejich systém schválil Vatikán.

Nedávno arcibiskupství informovalo, že chce prodat středověkou Jindřišskou věž. Balík dnes ČTK řekl, že cena bude díky velkému zájmu vyšší než avizovaných 75 milionů korun. Arcibiskupství dalo do konce roku čas Praze, aby mohla připravit vlastní nabídku koupi. Arcibiskupství jedná s obcemi, spolky či nadacemi o možném převodu nevyužívaných kostelů či hřbitovů; Balík připomněl, že kostel prodat nelze, ten je možné pouze převést na jiného majitele.

Balík dnes řekl, že arcibiskupství zvažuje i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech. Ten vznikl přestavbou tamního zámku, který byl téměř 300 let majetkem arcibiskupství pražského až do znárodnění. Po restitucích ho církev dostala zpět ve špatném stavu a za 250 milionů korun ho v letech 2015 až 2018 rekonstruovala, hotel je však ztrátový. Arcibiskupství proto zvažuje prodej, případný zisk chce směřovat do Arcibiskupského gymnázia a výstavby logopedické školy.

Své první nájemní byty již arcibiskupství převzalo, jde zatím o 63 bytů na pražském Zličíně, arcibiskupství bude v této lokalitě provozovat ještě restauraci a dvě prodejny. Nyní má nasmlouvaných 300 nových bytů, které by měly být k dispozici do konce roku 2025. Jedná i o nákupu dalších bytových domů, rozjednáno je dnes zhruba 100 bytů. Arcibiskupství chce kupovat zásadně nové a velké bytové komplexy.

Katolická církev se plánováním investic připravuje na dobu, kdy od roku 2030 nebude již dostávat příspěvek od státu na svoji činnost. Balík dnes uvedl, že v roce 2030 bude pražská arcidiecéze na pokrytí hlavní činnosti, tedy na duchovní činnost, potřebovat půl miliardy korun. Nejméně takovou sumu si tedy musí vydělat, a to především z hospodářské činnosti, kterou doplní dary věřících a případné granty od státu či z dalších zdrojů.

Zákon o majetkovém vyrovnání začal platit 1. ledna 2013. Jeho součástí bylo kromě vydání nemovitých a movitých věcí také finanční vyrovnání za majetek, který stát nemůže vydat. Během 30 let získá 16 církví, které se státem uzavřely smlouvu, po započtení inflace kolem 80 až 90 miliard korun. Například loni náhrada pro celou katolickou církev činila 1,79 miliardy korun.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
22%
 
Ne
23%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 82)