Do Prahy přijeli zástupci evropských církví, setkali se i s premiérem Fialou
Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 8. prosince 2022 13:14Praha - Situace v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině a s ní spojená humanitární a uprchlická krize a také krize energetická budou tématy návštěvy Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církvi (CEC) v Praze. Jejich členové se ve středu setkali s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) a členy sněmovního výboru pro evropské záležitosti.
Na programu dvoudenní návštěvy České republiky je také setkání s vedením České biskupské konference včetně pražského arcibiskupa Jana Graubnera a Ekumenické rady církví, kterou bude zastupovat její generální sekretář Petr Jan Vinš. Delegaci povedou předseda COMECE arcibiskup Jean-Claude Hollerich a prezident CEC Christian Krieger.
Na konci letošního října se už zástupci obou organizací setkali s českou velvyslankyní při EU Editou Hrdou, které představili společný dokument, v němž vyjadřují svá očekávání a perspektivy ohledně současného vývoje a politiky Evropské unie. Apelovali v něm na to, aby české předsednictví přispívalo k pokojnému a udržitelnému řešení války, podporovalo vyhlídky Ukrajiny na přistoupení k EU a přispělo k zajištění vyšetřování zodpovědnosti za všechny válečné zločiny.
V případě humanitární krize vyvolané válkou církev připomíná nutnost solidarity zemí EU s těmi členskými státy, které přijímají většinu lidí hledajících ochranu. Požaduje také garanci rovného zacházení s každým jednotlivcem, který hledá mezinárodní ochranu, a za nutné označuje zabránit obchodu s lidmi, zejména se ženami a dětmi prchajícími před válkou na Ukrajině.
Církve v dokumentu adresovaném českému předsednictví uvedly, že by Rada EU měla přispět k zajištění přístupu každého k dostupnému vytápění, podpoře místních energetických společenství v členských státech, snaze o odpojení od fosilních energií, aby se posílila nezávislost na autoritářských režimech, a urychlení přechodu k dekarbonizaci prostřednictvím Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) a souvisejících opatření.
COMECE reprezentuje katolické biskupské konference členských zemí Evropské unie při orgánech EU. Monitoruje unijní politiku a legislativu, zejména z pohledu sociální nauky katolické církve. CEC sdružuje 113 evropských církví protestantské, anglikánské a ortodoxní tradice. Organizace vznikla po druhé světové válce ve snaze podpořit mír a sblížení evropských zemí s odlišnými politickými, ekonomickými a společenskými systémy díky spolupráci jejich církví.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Ekumenická rada církví vyzývá k pomoci Ukrajině před blížící se zimou
11. 11. 2022 14:04České církve dosud věnovaly stovky milionů korun na pomoc Ukrajině
Aktuální zprávy
19.09.2024 15:18Papež schválil pobožnosti v Medžugorje pro jejich přínos víře, k samotným zjevením se nevyjádřil
19.09.2024 9:19600. výročí úmrtí Jana Žižky připomene nový film a vystavení jeho údajného meče
19.09.2024 9:18Papež se modlil za oběti povodní, děkoval dobrovolníkům a připomněl Světový den Alzheimerovy choroby
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010