Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ve Slezsku mají první kapli zasvěcenou bratru Rogerovi z Taizé

Domácí zpravodajství / kir / starokatolici.cz / 12. prosince 2022 10:56
Ve Slezsku mají první kapli zasvěcenou bratru Rogerovi z Taizé

Ze slavnosti otevření nové kaple bratra Rogera
Autor: www.starokatolici.cz

Český Těšín - V sobotu 10. 12. požehnal starokatolický biskup Pavel Benedikt Stránský v Českém Těšíně novou kapli, zasvěcenou bratru Rogerovi z Taizé. Starokatolická církev tak ve městě získává vlastní bohoslužebný prostor.

„Kapli na Ostravské ulici si s podporou synodní rady vybudovali těšínští farníci v nebytovém prostoru činžovního domu. Je to velmi povedená adaptace, do které se v maximální míře zapojili naši zdejší věřící, kterým za to patří velký dík, stejně jako oběma duchovním Cezary A. Miziovi a Kamilu F. Kozelskému. Prostor lze také rychle upravit z prostoru liturgického na společenský a využít ho k farním setkáním nebo k pohoštění po bohoslužbě. Věřím, že bude nová kaple opravdovým komunitním centrem pro naše zdejší společenství,“ uvedl po obřadu žehnání kaple biskup.

Během slavnostní bohoslužby v sobotu 10. 12., které se účastnili i zástupci okolních starokatolických obcí a další hosté, biskup prostory kaple vykropil svěcenou vodou a nový oltářní stůl pomazal posvátným olejem – křižmem – a zapálil na něm kadidlo. Tímto symbolickým liturgickým aktem byl oltář i celá kaple předána k bohoslužebnému užívání a k slavení eucharistie.

Ve Slezsku mají první kapli zasvěcenou bratru Rogerovi z Taizé

interiér kaple bratra Rogera v Těšíně
Autor: www.starokatolici.cz

Starokatolická farnost v Českém Těšíně vznikla v roce 2006 nejprve jako diaspora, která byla později povýšena na samostatnou farnost. Od roku 2019 patří pod farnost v Českém Těšíně i diaspora v Ostravě. Získáním vlastních prostor k bohoslužbám a setkávání dokončila těšínská farnost jednu část svého rozvoje a budování. „Hodně radosti a díky za dobré dílo,“ popřál při této příležitosti těšínským farníkům biskup Pavel Benedikt Stránský.

Kaple nese zasvěcení bratru Rogerovi z Taizé, zakladateli a mnohaletému představenému ekumenické komunity ve francouzském Burgundsku. Starokatolická církev nemá vlastní proces kanonizace, ale připomíná i liturgické památky velkých osob víry, které netituluje jako svaté, ale které pro ni představují vzory křesťanského života. Mezi ně patří právě i bratr Roger, který byl zakladatelem velkého křesťanského hnutí, které je populární zejména mezi mladými lidmi. Bratr Roger z Taizé byl v roce 2005 při večerní modlitbě v komunitě Taizé napaden a pobodán duševně narušenou osobou a svým zraněním podlehl. Starokatolická církev si ho proto připomíná nejen jako velkého průkopníka praktického ekumenického hnutí, ale i jako mučedníka.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
56%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
22%
 
Ne
5%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 18)