Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Mendelův život přibližuje nová expozice ve starobrněnském opatství

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 13. prosince 2022 12:29
Mendelův život přibližuje nová expozice ve starobrněnském opatství

Gregor Johann Mendel
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Brno - Každodenní život Gregora Johanna Mendela přibližuje nově otevřená část stálé expozice Muzea starobrněnského opatství. Mendel v klášteře žil jako řeholník a také prováděl své pokusy, jimiž položil základy genetiky. Návštěvníci si v muzeu prohlédnou původní nábytek, slavnostní roucho a insignie, ale také skleničky, psací potřeby, společenské hry, tabatěrku nebo propálený ubrus s Mendelovým monogramem.

Vedle Mendelova muzea, které v prostorách kláštera provozuje Masarykova univerzita a které se soustřeďuje na jeho význam pro vědu, je nová expozice věnována spíše duchovním a církevním aspektům Mendelova života. Plynule navazuje na expozici z uměleckých sbírek kláštera.

"Nyní představujeme Mendela uceleně, jako opata i jako člověka, který zde žil a prožíval normální věci," řekla ČTK ředitelka Muzea starobrněnského opatství Miriam Kolářová.

Kromě Mendelovy každodennosti se výstava obrací také k slavnostním okamžikům, které se pojily s funkcí opata významného a bohatého kláštera. V expozici je například hvězda náležící ke Komturskému řádu, který Mendelovi osobně udělil císař František Josef I., nebo pektorální kříž zdobený ametysty, safíry a brilianty. Se stejným křížem na krku zobrazil Mendela malíř Alois Zenker na portrétu zhotoveném posmrtně podle fotografie.

"Tuto fotografii vystavujeme přímo vedle Mendelova portrétu tak, aby divák mohl obě díla porovnat," uvedla Kolářová. Na Mendelovo opatské působení upomíná také hedvábná barokní kasule, tedy ornát vyšívaný zlatem. "Tuto kasuli oblékali pouze opati starobrněnského kláštera na největší svátky v roce," doplnila Kolářová.

"Gregor Johann Mendel byl ve zdejším klášteře ne 'jako doma', ale skutečně doma. Stejně, jak my zde bydlíme dnes, on zde bydlel před 150 lety. Proto v expozici uvidíte věci, které Mendel používal nebo utvářely jeho nejbližší prostor," řekl ekonom brněnského opatství Jan Emil Biernat. Kromě původního nábytku z Mendelova salonu jde také o historické skříně se soudobým sklem, které Mendel používal, nebo vycházkové hole a cestovní kufr.

Výstava také připomíná Mendelovy spolubratry z konventu. Vystaven je například nově identifikovaný portrét mladého Pavla Křížkovského, pozdějšího učitele hudby Leoše Janáčka.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)