Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zastupitelstvo Prahy 1 nepřijalo k Jindřišské věži žádné usnesení

Kraje: Praha / kir / ČTK / 15. prosince 2022 0:05
Zastupitelstvo Prahy 1 nepřijalo k Jindřišské věži žádné usnesení

Jindřišská věž
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Praha - Zastupitelstvo městské části Praha 1 dnes nepřijalo žádné usnesení k případnému nákupu Jindřišské věže, kterou k prodeji nabízí pražské arcibiskupství. Místostarostou Tomášem Heresem (ODS) předložený návrh, že by o získání památky v centru metropole měl usilovat pražský magistrát, nezískal dostatečný počet hlasů. Potřebnou podporu nezískal ani opoziční návrh, který uváděl, že Praha 1 o získání věže nemá zájem.

Jindřišská věž je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pražské arcibiskupství ji podle Herese nabízí za minimální cenu 70 milionů. O koupi památky má nyní podle místostarosty zájem 16 subjektů.

Heres označil nákup nemovitosti radnicí za nevýhodný a při rozhodování zastupitelstva se zdržel hlasování. Za jeden z důvodů označil to, že objekt je pronajatý na desítky let a zatéká do něj. Dlouhodobým nájemcem věže je společnost Jindřišská věž, s.r.o., která patří staviteli a podnikateli Martinu Podzimkovi. Smlouva o nájmu nemovitosti z roku 2000 byla uzavřena na dobu určitou do konce roku 2044. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík už dříve uvedl, že věž vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Proti tomu, aby středověkou věž Praha 1 koupila, se vyslovili i starostka Terezie Radoměřská (TOP 09) a další členové koalice. "Na koupi historické památky Praha 1 nemá prostředky, nikdy to nebylo ve vlastnictví městské části, není to jakýsi odkup zpátky do majetku obce," řekla starostka před hlasováním.

Podobně se vyjádřili i opoziční zastupitelé Petr Burger (KDU-ČSL/ My co tady žijeme), bývalý starosta Petr Hejma (BEZPP/My co tady žijeme) a Pavel Marc (Strana Zelených/Praha 1 Sobě). Jeho návrh usnesení, že Praha 1 nemá zájem o získání věže do majetku, podpořilo pět z přítomných 23 zastupitelů. Ještě méně jich hlasovalo pro návrh předložený radním, který podpořili tři členové zastupitelstva. Ke schválení usnesení je přitom potřeba 14 hlasů. Nákup věže za nabízenou komerční cenu odmítli členové politického klubu Naše PRAHA 1, sdělil zastupitel Karel Ulm (BEZPP/ Naše PRAHA 1). "Dokážeme si to představit za cenu symbolickou, která ale předkládána není," řekl.

Nákup věže zvažuje pražský magistrát. To, že hlavní město chce o odkup věže usilovat, avizoval na konci listopadu primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pražské arcibiskupství podle svého generálního vikáře neplánuje, že by Praze jako případnému zájemci o koupi věže připravilo zvláštní podmínky. Církev podle generálního vikáře musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. Balík v listopadu po schůzce se zástupci Prahy řekl, že arcibiskupství dá městu čas připravit nabídku do konce roku.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)