Pozdně středověké textilie se mají jako výraz německo-polského přátelství vrátit z Lübecku do mariánského kostela v Gdaňsku. Unie evangelických církví v Německu (UEK) a farnost u kostela Panny Marie v Gdaňsku se dohodly, že vlastnictví tzv. Gdaňského pokladu liturgických textilií přejde v příštích letech na farnost u mariánského kostela v Gdaňsku a vrátí se na místo svého původu. Ve čtvrtek 8. prosince podepsaly obě strany na úřadě Německé evangelické církve (EKD) v Hannoveru předběžnou smlouvu.
Liturgické textilie z kostela Panny Marie v Gdaňsku odvezli na konci druhé světové války členové tehdejší evangelické obce, aby je uchránili před válečnými škodami. Z větší části se pak dostaly do západního Německa. Tady byly uloženy nejprve v kostele Panny Marie v Lübecku a evangelická církev (EKU, dnes UEK) je jako právní nástupkyně zaniklé evangelické obce v Gdaňsku trvale zapůjčila Muzeu sv. Anny v Lübecku. Menší část fondu uchovává Německé národní muzeum v Norimberku. Část z pokladu má být nadále vystavena v Lübecku a Norimberku jako výpůjčky farnosti Panny Marie v Gdaňsku.
“Město a arcibiskupství v Gdaňsku vyjadřují potěšení, že po oltáři Nejsvětější Trojice, který od roku 2020 po více než sedmdesáti letech v Berlíně opět stojí v kostele Panny Marie v Gdaňsku, se navrací domů také gdaňský poklad,” řekl arcibiskup Tadeusz Wojda při podpisu předběžné smlouvy na úřadě EKD. Předseda UEK Volker Jung vyzdvihl ducha ekumenismu a německo-polského přátelství, v němž gdaňští partneři přijali německou iniciativu už ve věci oltáře Nejsvětější Trojice a teď i liturgické sbírky.
Farář kostela Panny Marie v Gdaňsku, Ireneusz Bradtke připomněl katolicko-evangelickou historii kostela a z ní vyplývající společnou odpovědnost. Předsedkyně Rady EKD Annette Kurschusová odpovědná za německo polské vztahy a biskupka pro zahraničí Petra Bosse-Huberová vyjádřily naději, že záměr bude mít pozitivní vliv na vztahy mezi církvemi i státy. Generální konzulka Spolkové republiky Německo v Gdaňsku Cornelia Pieperová ocenila dohodu slovy: “Je to velkolepý příklad občanské iniciativy, která upevňuje a prohlubuje německo-polské přátelství.”



