Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Německo vrátí středověké textilie do kostela v Gdaňsku

Ze světa / pvh / Vlastní zpráva / 16. prosince 2022 23:07
Německo vrátí středověké textilie do kostela v Gdaňsku

ilustrační foto: bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Gdaňsku
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Gdaňsk/ Lübeck -

Pozdně středověké textilie se mají jako výraz německo-polského přátelství vrátit z Lübecku do mariánského kostela v Gdaňsku. Unie evangelických církví v Německu (UEK) a farnost u kostela Panny Marie v Gdaňsku se dohodly, že vlastnictví tzv. Gdaňského pokladu liturgických textilií přejde v příštích letech na farnost u mariánského kostela v Gdaňsku a vrátí se na místo svého původu. Ve čtvrtek 8. prosince podepsaly obě strany na úřadě Německé evangelické církve (EKD) v Hannoveru předběžnou smlouvu.

Liturgické textilie z kostela Panny Marie v Gdaňsku odvezli na konci druhé světové války členové tehdejší evangelické obce, aby je uchránili před válečnými škodami. Z větší části se pak dostaly do západního Německa. Tady byly uloženy nejprve v kostele Panny Marie v Lübecku a evangelická církev (EKU, dnes UEK) je jako právní nástupkyně zaniklé evangelické obce v Gdaňsku trvale zapůjčila Muzeu sv. Anny v Lübecku. Menší část fondu uchovává Německé národní muzeum v Norimberku. Část z pokladu má být nadále vystavena v Lübecku a Norimberku jako výpůjčky farnosti Panny Marie v Gdaňsku. 

“Město a arcibiskupství v Gdaňsku vyjadřují potěšení, že po oltáři Nejsvětější Trojice, který od roku 2020 po více než sedmdesáti letech v Berlíně opět stojí v kostele Panny Marie v Gdaňsku, se navrací domů také gdaňský poklad,” řekl arcibiskup Tadeusz Wojda při podpisu předběžné smlouvy na úřadě EKD. Předseda UEK Volker Jung vyzdvihl ducha ekumenismu a německo-polského přátelství, v němž gdaňští partneři přijali německou iniciativu  už ve věci oltáře Nejsvětější Trojice a teď i liturgické sbírky.

Farář kostela Panny Marie v Gdaňsku, Ireneusz Bradtke připomněl katolicko-evangelickou historii kostela a z ní vyplývající společnou odpovědnost. Předsedkyně Rady EKD Annette Kurschusová odpovědná za německo polské vztahy a biskupka pro zahraničí Petra Bosse-Huberová vyjádřily naději, že záměr bude mít pozitivní vliv na vztahy mezi církvemi i státy. Generální konzulka Spolkové republiky Německo v Gdaňsku Cornelia Pieperová ocenila dohodu slovy: “Je to velkolepý příklad občanské iniciativy, která upevňuje a prohlubuje německo-polské přátelství.” 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 310)