Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Talibán zakázal ženám pracovat a chodit na univerzity, humanitární organizace pozastavují činnost

Ze světa / kir / ČTK / 25. prosince 2022 15:07
Talibán zakázal ženám pracovat a chodit na univerzity, humanitární organizace pozastavují činnost

Ilustrační foto: panorama hlavního města země Kábulu
Autor: www.Wikipedie.org / Creative Commons

Kábul - Tři velké mezinárodní humanitární organizace dnes oznámily, že pozastavují svou činnost v Afghánistánu v reakci na nařízení vládnoucího hnutí Tálibán, aby zakázaly ženám chodit do práce. Informovala o tom agentura AP.

Norská rada pro uprchlíky, Save the Children a CARE uvedly, že nemohou efektivně pomát ženám, dětem a mužům v nouzi v Afghánistánu, pokud nebudou mít ve svých řadách ženy. Již v sobotu oficiálně oznámila pozastavení činnosti britská organizace Afghanaid.

Zákaz práce žen pro afghánské i zahraniční nevládní organizace Tálibán zdůvodnil stížnostmi, podle nichž ženy pracující v nevládních organizacích nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy. Afghánské ministerstvo hospodářství přitom varovalo, že v případě nedodržení nařízení bude organizacím odebrána licence. Krok Tálibánu odsoudily OSN, EU, Spojené státy a další země.

Trojice organizací, která oznámila pozastavení činnosti, v Afghánistánu poskytovala zdravotní a potravinovou pomoc či podporovala vzdělání.

"Dodržovali jsme všechny kulturní normy a jednoduše nemůžeme pracovat bez našich zaměstnankyň, které jsou pro nás klíčové, co se týče přístupu k afghánským ženám v nouzi," uvedl šéf afghánské pobočky Norské rady pro uprchlíky Neil Turner. Podle něj má organizace v Afghánistánu 468 zaměstnankyň.

Na afghánskou ekonomiku tvrdě doléhají mezinárodní sankce a zastavení mezinárodní pomoci po návratu Tálibánu k moci v srpnu loňského roku. Miliony lidí v zemi nyní žijí v hladu a chudobě.

Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že ho zpráva o zákazu práce žen pro nevládní organizace hluboce zasáhla. "OSN a její partneři, včetně národních a mezinárodních nevládních organizací, pomáhají více než 28 milionům Afghánců, kteří jsou závislí na humanitární pomoci," napsal v prohlášení.

Zděšení vyjádřil také Mezinárodní záchranný výbor (IRC), podle nějž je mezi jeho zaměstnanci v Afghánistánu více než 3000 žen.

Protesty proti zákazu studia žen na univerzitách

Bezpečnostní složky Tálibánu kromě toho včera násilně rozehnaly další demonstraci proti zákazu studia žen na vysokých školách. Proti asi dvěma desítkám účastnic protestu ve městě Herát na západě Afghánistánu složky podle očitých svědků použily vodní děla. Podle videozáznamu, který obdržela AP, se ženy zpočátku snažily před děly skrýt v bočních ulicích, poté se ale vrátily k demonstrování. Volaly přitom rozzlobeně: "Hanba!"

Protest, který agentura AFP označuje za vzácný, se odehrál i v Kandaháru, který patří k baštám hnutí Tálibán. Zhruba 400 studentů bojkotovalo zkoušky a vyšli protestovat do ulic proti zákazu studia pro ženy. Tálibán demonstraci rozehnal střelbou do vzduchu, uvedl nejmenovaný zdroj agentuře AFP.

Zákaz univerzitního vzdělávání pro ženy Tálibán vydal v úterý. Studium islamistické hnutí ženám zakázalo s okamžitou platností.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)