Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Se zesnulým emeritním papežem se přišly do Vatikánu rozloučit desítky tisíc lidí

Ze světa / vlu / ČTK / 2. ledna 2023 21:39
Se zesnulým emeritním papežem se přišly do Vatikánu rozloučit desítky tisíc lidí

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com

Vatikán - Desítky tisíc věřících se dnes přišly do vatikánské Svatopetrské baziliky rozloučit se zesnulým emeritním papežem Benediktem XVI, uvedla agentura AP. Již od časných ranních hodin se před vstupem do hlavního vatikánského chrámu vytvořila dlouhá fronta. Podle odhadů mělo dnes přijít dát Benediktovi poslední sbohem nejméně 25.000 lidí. Když se ale dveře baziliky uzavřely, Vatikán oznámil, že dorazilo až 65.000 osob.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. Jeho pohřeb se uskuteční ve čtvrtek. V čele katolické církve v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil s odkazem na své chatrné zdraví. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil. Papež František, jakož i přátelé a další Benediktovi souputníci, se rozloučili se zesnulým již dříve v kapli kláštera Mater Ecclesiae, kde dosud tělo spočívalo, uvedla agentura DPA.

Dnes za úsvitu bylo tělo převezeno do svatopetrského dómu. Za vozidlem šel v průvodu Benediktův dlouholetý sekretář Georg Gänswein a několik služebnic z domácnosti emeritního papeže. V bazilice Benedikt spočívá na katafalku umístěném před hlavním kněžištěm. Po levé i pravé straně stojí člen švýcarské gardy, tradiční ozbrojené složky chránící papeže.

„Chtěl jsem Benediktovi vzdát hold, protože hrál klíčovou roli v mém životě a mém vzdělání. Dorazil jsem kolem půl osmé,“ řekl agentuře AP pětatřicetiletý Filippo Tuccio, který přijel nočním vlakem z Benátek. „Když jsem byl mladší, účastnil jsem se Světových dnů mládeže,“ dodal s odkazem na setkání organizované katolickou církví, na kterém se mladí pravidelně setkávali s hlavou katolické církve. Jak dodal, následně vystudoval teologii a papež Benedikt byl pro něj velmi důležitý. „Pro to, jaký jsem, pro můj způsob myšlení, pro mé hodnoty,“ doplnil.

Ještě předtím, než dorazila široká veřejnost, přišlo se s Benediktem rozloučit i několik vysoce postavených osobností, včetně italské premiérky Giorgiy Meloniové. Ta v minulosti několikrát vyjádřila svůj obdiv k Benediktovi. Do baziliky přišel i italský prezident Sergio Mattarella. Vatikán uvedl, že na pohřeb byly oficiálně pozvány jen delegace dvou zemí, Itálie a Benediktova rodného Německa. Souvisí to s tím, že emeritní papež již nebyl hlavou státu.

Možnost rozloučení se zesnulým bude mít veřejnost ještě v úterý a ve středu vždy od 07:00 do 19:00. Pohřeb je naplánován na čtvrtek 5. ledna 2023 v 09:30 na Svatopetrském náměstí. Povede ho Benediktův nástupce František, což bude ve dvoutisícileté historii katolické církve bezprecedentní událost.

Úřady přijaly v souvislosti s pohřbem zvláštní bezpečnostní opatření. Podle nedělního prohlášení římské prefektury bude stejně jako při pohřbu papeže Jana Pavla II. v roce 2005 či při následných volbách nové hlavy katolické církve nasazeno více než 1000 policistů. Vyšší má být také počet detektorů kovů při vstupu na Svatopetrské náměstí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)