Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Před evangelickým kostelem v Děčíně bude stát pomník Jana Palacha a Jana Zajíce

Kraje: Ústecký / kir / ČTK / 17. ledna 2023 9:30
Před evangelickým kostelem v Děčíně bude stát pomník Jana Palacha a Jana Zajíce

vizualizace pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce
Autor: https://decin.evangnet.cz/

Děčín - V Děčíně by mohl stát pomník Jana Palacha a Jana Zajíce. Návrh na jeho podobu vytvořil architekt a spoluzakladatel divadla Sklep David Vávra. Má podobu tenkého skleněného podstavce, na jehož vrcholu je srdce. Autoři nápadu u příležitosti pietního shromáždění na památku Jana Palacha, který se před 54 lety upálil na pražském Václavském náměstí, vyhlásili veřejnou sbírku na stavbu pomníku. ČTK o tom informoval Pavel Randák z Farního sboru Českobratrské církve evangelické.

Pomník by mohl stát před evangelickým kostelem. "Rok intenzivní práce na přípravách pomníku pomalu přináší své ovoce. Kromě návrhu od Davida Vávry se podařilo již zajistit i potřebná souhlasná stanoviska od magistrátu nebo památkářů," uvedl Randák. S odhalením pomníku se počítá za rok, v den 55. výročí Palachova činu.

V ose zdi před kostelem bude umístěna plastika sestávající z tyče a srdce s plamenem, vše bude ze skla. Vpravo i vlevo od instalace budou otisky rukou, dotykem se pak rozsvítí instalace buď modře nebo červeně, při dotyku na obě ruce bude plastika svítit dvoubarevně.

Odhadované náklady na realizaci pomníku se podle Randáka pohybují okolo 800.000 korun. S jejich pokrytím má pomoci sbírka, kterou pořadatelé dnes vyhlásili, zaštiťuje ji Českobratrská církev evangelická. Dary na uctění památky Jana Palacha a Jana Zajíce je možné zasílat na číslo účtu, který je uveden na webu farního sboru.

Jan Palach chtěl svým činem vyburcovat společnost z letargie, do níž upadala po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel na následky těžkých popálenin tři dny po svém činu, 19. ledna 1969. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci 25. února 1969 - v průchodu domu v horní části Václavského náměstí, jen desítky metrů od místa, kde se polil hořlavinou a zapálil Jan Palach.

"Pomníků, které jsou na místech bez konkrétního vztahu Jana Palacha k danému místu, je pouze několik. Věříme, že vybudování pomníku v našem městě by mohlo být inspirací i pro další," uvedl Randák.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 310)