Nová aplikace přibližuje osudy židovských spoluobčanů Plzně v době holokaustu
Kraje: Plzeňský / / ČTK / 26. ledna 2023 0:33Plzeň - Nová bezplatná aplikace přiblíží obyvatelům a návštěvníkům Plzně osudy židovských spoluobčanů v době holokaustu. Přístupná je i v němčině. Snaží se vysvětlit a přiblížit nelidské podmínky, v nichž žili židovští obyvatelé ve druhé světové válce, řekla dnes ČTK koordinátorka projektu Tereza Vágnerová z Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem, které je součástí Západočeské univerzity v Plzni. Právě ve čtvrtek 26. ledna uplyne 81 let od posledního transportu židovských obyvatel Plzně.
Nová trasa webové aplikace Příběhy lidí a míst: Plzeň a holocaust je podle Vágnerové na stránkách Hry – Zažij Plzeň! „Hra vznikla díky spolupráci mezinárodních projektů Zažij Plzeň! a Přepni (se) na historii, které Tandem zastřešuje,“ uvedla. Podle koordinátorky nabízí jedno-až dvouhodinové putování po stopách holokaustu v Plzni, buď přímo v terénu se svým mobilem nebo z domova u počítače. Délka trasy závisí na tom, zda účastník pročte a zhlédne všechny doporučené materiály a videa, dodala.
Autoři zpracovali téma holokaustu formou příběhů obyčejných lidí. „Dohledali jsme osudy zajímavých osobností spojených s městem, ale přidali jsme k nim ještě fiktivní průvodkyni, pětiletou Evu, která dění komentuje a příběhy propojuje. Hra je tak přístupnější i pro menší děti,“ řekla Vágnerová.
Martina Petrakovičová, matka dvou školáků z prvního stupně, uvedla, že navzdory ponurosti tématu ji i její syny hodně bavila. „Jsem fakt nadšená, že jsem hravou formou mohla kluky seznámit s touhle důležitou kapitolou dějin,“ řekla. Informace a úkoly jsou podle Vágnerové zajímavé také pro dospělé i učitele. Hra je dostupná zdarma. Není nutné ji stahovat, stačí registrace a připojení k internetu.
„Nejedná se tak úplně o novou hru, spíš novou trasu v aplikaci Hry – Zažij Plzeň!“ uvedla ředitelka Tandemu Lucie Tarabová. Aplikace vznikla v časech pandemie, kde chtěl Tandem zajímavým způsobem zpřístupnit lidem město i v době, kdy nebylo možné se setkávat a organizovat komentované procházky. Tematické procházky lze také absolvovat jen s průvodkyní. Program Zažij Plzeň! se zaměřuje zejména na česko-německé skupiny, ale je vhodný i pro školy i širokou veřejnost.
Interaktivní procházky Zažij Plzeň! už deset let pomáhají českým, německým i česko-německým skupinám zažít město jinak. Přepni (se) na historii, společný projekt Tandemu a Univerzity Pasov, je historicko-politické vzdělávání na památných místech v česko-bavorském příhraničí.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
9.09.2024 11:53Portál Christnet.eu má omezené finanční prostředky na další provoz. Prosíme čtenáře o podporu
9.09.2024 11:44Papež v rámci své asijské cesty v Papui-Nové Guinei navštívil hlavní město i odlehlou džungli
8.09.2024 11:09V Králíkách se i letos uskuteční pouť pro rodiče, kteří přišli o dítě
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010