Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře loni přibylo návštěvníků

Kraje: Středočeský / juml / ČTK / 26. ledna 2023 10:04
Chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře loni přibylo návštěvníků

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře
Autor: wikipedia.org / Jerzy Strzelecki / Wikipedia Commons

Kutná Hora - Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře si loni prohlédlo přes 200.000 lidí, meziročně téměř o 76.000 více. Návštěvnost se však stále nevrátila na úroveň před pandemií. V předcovidovém roce 2019 si do chrámu našlo cestu skoro 348.000 lidí, o rok dříve jich bylo 324.000, uvedla na dotaz ČTK Kristýna Drahotová z Římskokatolické farnosti - arciděkanství Kutná Hora.

Letos se chce farnost zaměřit na vylepšení tištěných průvodců po chrámu pro zahraniční návštěvníky. "Dále se návštěvníci mohou těšit na nový merch, který vychází z nového vizuálního stylu, na kterém jsme pracovali během roku 2022," dodala Drahotová.

Stavba pětilodního chrámu svaté Barbory začala roku 1388 a jejím prvním architektem byl pravděpodobně Jan Parléř. Po husitských válkách stavba ustrnula, znovu se začalo budovat v polovině 16. století a dokončena byla až počátkem 20. století. Mezi jejími staviteli byli Matyáš Rejsek a Benedikt Rejt. Chrám budovaný po vzoru francouzských katedrál je velmi zdobný, v interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.

Další novinkou, kterou farnost přichystala, je celoročně otevřený kostela svatého Jakuba. Návštěvníci v něm mají stejně jako v chrámu svaté Barbory k dispozici on-line průvodce v mobilním telefonu. Po rozsáhlé rekonstrukci kostela je nově přístupné nejen přízemí, ale i Charvátovská kruchta nad Mincířskou kaplí, nejstarší částí severní lodi kostela.

 

Vývoj počtu návštěvnosti

 

rok

chrám sv. Barbory

2018

324.213

2019

347.523

2020

114.075

2021

124.587

2022

200.167

 

Zdroj: Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
58%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
25%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 12)