Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Starosta Lisabonu čelí kritice kvůli oltáři za 5 mil. eur

Ze světa / juml / ČTK / 27. ledna 2023 9:00
Starosta Lisabonu čelí kritice kvůli oltáři za 5 mil. eur

Carlos Moedas
Autor: Flickr.com / Jennifer Jacquemart Jacquemart

Lisabon - Lisabonský starosta Carlos Moedas čelí kritice kvůli tomu, že jeho úřad utratil více než pět milionů eur (118,8 milionu korun) za stavbu oltáře, u kterého bude papež František sloužit mši během letošních Světových dnů mládeže. Ty se v portugalském hlavním městě budou konat od 1. do 6. srpna. Podle deníku El País čelí kritice celé financování katolické akce, na kterou by portugalské veřejné instituce měly přispět částkou 81,5 milionu eur (skoro dvě miliardy korun).

Deník Observador napsal, že radnice najala na stavbu oltáře největší stavební firmu v zemi Mota-Engil. Oltář vyjde na 4,2 milionu eur. Další milion eur stojí základy pro střechu oltáře a zakázku na jejich vybudování získala firma Oliveiras S.A. Vyplynulo to z oficiální databáze veřejných zakázek.

"Podrobnosti ohledně toho, jak má scéna vypadat, byly dohodnuty na schůzkách, které jsme měli s představiteli Světových dnů mládeže, katolické církve a Svatého stolce," řekl starosta Moedas a uznal, že jde o "velmi nákladný projekt".

Tisíce lidí starostu, který v minulosti býval eurokomisařem, kritizují. "Pokud by bytová krize byla oltář pro Světové dny mládeže, byla by už vyřešená," napsal na twitteru levicový politik Fabian Figueiredo. "Problémem není nedostatek peněz, ale výdajové priority," dodal.

Agentura Reuters podotýká, že ceny nájmů v Lisabonu od roku 2017 stouply podle statistického úřadu o 53 procent, platy však zůstávají nízké. Podle údajů nedávno zveřejněných ministerstvem práce více než polovina zaměstnanců loni vydělávala méně než 1000 eur měsíčně.

"Jako katolík a věřící člověk jsem smutný kvůli takové ukázce nepotřebné okázalosti v těchto těžkých časech," postěžoval si rovněž na twitteru uživatel jménem Manuel Barbosa.

Kritice čelí však i další výdaje na srpnovou akci, která podle úřadů přitáhne až 1,5 milionu návštěvníků. Částkou 36,5 milionu eur ji podpoří vláda a dalších 45 milionů eur zaplatí Lisabon a další města v okolí. "Investice, které uskutečníme, se vrátí deseti až dvacetinásobně," odmítá kritiku Moedas. Podle něj navíc některé investice do veřejných prostranství budou sloužit občanům i po konci akce katolické mládeže. Deník El País také píše, že řadu zakázek úřady zadaly přímo, bez výběrového řízení.

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa, který se hlásí ke katolictví, řekl, že oltář bude využívaný i při dalších akcích v budoucnosti.

Papež František před několika dny uvedl, že na Světové dny mládeže v Lisabonu se zatím registrovalo asi 400.000 lidí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)