Ve Vatikánu zahájili výzkumný projekt o pontifikátu Pia XII během II. světové války a holocaustu
Ze světa / pvh / Vlastní zpráva / 27. ledna 2023 10:53 Vatikán, Mnichov -V pondělí 23. ledna podle portálu katholisch.de odstartoval ve Vatikánu velkorysý výzkumný projekt s názvem “Asking the pope for help”. Jedná se o výzkum období pontifikátu Pia XII., jehož hodnocení během II. světové války a holocaustu je dlouhodobě předmětem rozpaků i sporů. Pro projekt budou klíčové především tisíce prosebných dopisů pronásledovaných židů adresovaných papeži Piu XII. v nacistickém období.
Vědci zahájili projekt spolu se zástupci katolické církve a židovské náboženské obce. Bývalá německá velvyslankyně ve Vatikánu Annette Schavanová si od výzkumného projektu slibuje významné impulsy pro kulturu paměti. Trevírský světicí biskup Jörg Michael Peters, který je při německé biskupské konferenci kompetentní pro vztahy k židovství, připomíná, že z dopisů mluví zoufalství a bezvýchodná situace. Pisatelé s nimi spojovali poslední naději na záchranu. Perspektiva výzkumu o tom, zda církevní struktury poskytly či odmítly pomoc, je významná pro pochopení dějin a zároveň je důležitá pro boj proti současnému antisemitismu.
Vatikán před několika lety otevřel pro badatele archiv k pontifikátu Pia XII. (1939-1958) Historik a teolog Hubert Wolf a jeho spolupracovníci při přípravě projektu napočítali na patnáct tisíc prosebných dopisů. Wolf mluví v této souvislosti o změně paradigmatu. Středem uvedeného projektu podle něho není papež. Jde o to “vrátit hlas židům, jejichž památku chtěli nacisté vyhladit, a znovu zviditelnit jejich osudy”. Mělo by být prozkoumáno, která psaní byla papeži předložena, jaké byly možnosti pomoci Svatého stolce a zda se přitom dělaly rozdíly mezi pokřtěnými a nepokřtěnými židy. Münsterský historik a jeho spolupracovníci budou prosebné dopisy zpracovávat deset let.
Hubert Wolf, kněz, který se profiluje jako velmi kritický církevní historik, se během své profesní kariéry mimo jiné dvanáct let zabýval bádáním o diplomatickém působení Eugenia Pacelliho, od roku 1917 apoštolského nuncia v Německu a pozdějšího papeže Pia XII. V odtajněném archivu z období jeho pontifikátu začal pátrat v březnu 2020. Týden poté byly vatikánské archivy uzavřeny z důvodu pandemie coronaviru. Už během tak krátké doby však on a jeho spolupracovníci narazili na desítky prosebných dopisů, jejichž pisatelé papeže úpěnlivě prosili, aby jim zachránil život. O Piu XII. se tehdy vyjádřil: “Papež věděl o nejhorším. Otázka je, zda tomu věřil.” Následný desetiletý výzkum by měl na tyto otázky přinést odpověď.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
31.10.2024 17:07Sázavský klášter a GASK v Kutné Hoře budou hostit mezinárodní konferenci o svatém Prokopovi
30.10.2024 21:58Stavba nového charitního hospice na Královéhradecku by mohla začít v listopadu
30.10.2024 21:45Vatikán zveřejnil první výroční zprávu o ochraně nezletilých před sexuálním násilím v církvi
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010