Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve Vatikánu zahájili výzkumný projekt o pontifikátu Pia XII během II. světové války a holocaustu

Ze světa / pvh / Vlastní zpráva / 27. ledna 2023 10:53
Ve Vatikánu zahájili výzkumný projekt o pontifikátu Pia XII během II. světové války a holocaustu

Papež Pius XII
Autor: Wikipedia.org

Vatikán, Mnichov -

V pondělí 23. ledna podle portálu katholisch.de odstartoval ve Vatikánu velkorysý výzkumný projekt s názvem “Asking the pope for help”. Jedná se o výzkum období pontifikátu Pia XII., jehož hodnocení během II. světové války a holocaustu je dlouhodobě předmětem rozpaků i sporů. Pro projekt budou klíčové především tisíce prosebných dopisů pronásledovaných židů adresovaných papeži Piu XII. v nacistickém období. 

Vědci zahájili projekt spolu se zástupci katolické církve a židovské náboženské obce. Bývalá německá velvyslankyně ve Vatikánu Annette Schavanová si od výzkumného projektu slibuje významné impulsy pro kulturu paměti. Trevírský světicí biskup Jörg Michael Peters, který je při německé biskupské konferenci kompetentní pro vztahy k židovství, připomíná, že z dopisů mluví zoufalství a bezvýchodná situace. Pisatelé s nimi spojovali poslední naději na záchranu. Perspektiva výzkumu o tom, zda církevní struktury poskytly či odmítly pomoc, je významná pro pochopení dějin a zároveň je důležitá pro boj proti současnému antisemitismu. 

Vatikán před několika lety otevřel pro badatele archiv k pontifikátu Pia XII. (1939-1958) Historik a teolog Hubert Wolf a jeho spolupracovníci při přípravě projektu napočítali na patnáct tisíc prosebných dopisů. Wolf mluví v této souvislosti o změně paradigmatu. Středem uvedeného projektu podle něho není papež. Jde o to “vrátit hlas židům, jejichž památku chtěli nacisté vyhladit, a znovu zviditelnit jejich osudy”. Mělo by být prozkoumáno, která psaní byla papeži předložena, jaké byly možnosti pomoci Svatého stolce a zda se přitom dělaly rozdíly mezi pokřtěnými a nepokřtěnými židy. Münsterský historik a jeho spolupracovníci budou prosebné dopisy zpracovávat deset let. 

Hubert Wolf, kněz, který se profiluje jako velmi kritický církevní historik, se během své profesní kariéry mimo jiné dvanáct let zabýval bádáním o diplomatickém působení Eugenia Pacelliho, od roku 1917 apoštolského nuncia v Německu a pozdějšího papeže Pia XII. V odtajněném archivu z období jeho pontifikátu začal pátrat v březnu 2020. Týden poté byly vatikánské archivy uzavřeny z důvodu pandemie coronaviru. Už během tak krátké doby však on a jeho spolupracovníci narazili na desítky prosebných dopisů, jejichž pisatelé papeže úpěnlivě prosili, aby jim zachránil život. O Piu XII. se tehdy vyjádřil: “Papež věděl o nejhorším. Otázka je, zda tomu věřil.” Následný desetiletý výzkum by měl na tyto otázky přinést odpověď. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 194)