Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Graubner a Duka gratulovali Petru Pavlovi ke zvolení prezidentem

Domácí zpravodajství / juml / ČTK, red. / 30. ledna 2023 11:04
Graubner a Duka gratulovali Petru Pavlovi ke zvolení prezidentem

prezident Petr Pavel
Autor: https://twitter.com/general_pavel

Praha - Pražský arcibiskup Jan Graubner jménem svým i katolické církve pogratuloval zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a poděkoval občanům, že přišli k volbám. Vyjádřil naději, že lidé v České republice spolu dokáží žít ve vzájemné úctě. Nové hlavě státu popřál ke zvolení do prezidentského úřadu také Graubnerův předchůdce v čele církve, kardinál Dominik Duka. Uvedl v té souvislosti, že generála ve výslužbě Pavla volil.

"Gratuluji svým jménem i jménem římskokatolické církve nově zvolenému prezidentovi České republiky Petru Pavlovi. Děkuji všem spoluobčanům, že přišli k volbám, a tak projevili zájem o naši společnou budoucnost. Modlím se za nového prezidenta i za celou naši zemi, abychom na přímluvu svatého Václava dokázali žít v pokoji, vzájemné úctě a společně usilovat o blaho našeho domova," uvedl na církevním webu Graubner, pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference.

Duka na twitteru napsal, že nevolil "antibabiše", ale armádního generála Petra Pavla, kterého poznal od jeho nástupu do funkce náčelníka generálního štábu české armády a potkával se s ním i později. "Volil jsem na základě toho, v jaké situaci se nachází svět a také naše vlast. Blahopřeji!" uvedl kardinál a emeritní pražský arcibiskup. Duka má dlouhodobě dobré vztahy s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem, který ve volbě naopak podpořil Pavlova soupeře, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Oba kandidáti v prezidentské volbě se před týdnem společně se Zemanem a dalšími hosty účastnili v katedrále svatého Víta na Pražském hradě bohoslužby za vlast, kterou sloužil Graubner. Ve své promluvě k účastníkům mše arcibiskup připomněl, že země je uprostřed voleb hlavy státu a že zuří válka na Ukrajině. "Do této situace přichází i k nám Ježíš se svou výzvou - začněte myslet jinak," řekl a apeloval na to, aby lidé nešířili napětí a zlobu.

V předvolební kampani oba kandidáti čelili dotazům i na svou víru. Pavel zmínil, že jako představitel armády se mnohokrát zúčastnil bohoslužeb i ve svatovítské katedrále, nikdy ale nepředstíral, že je věřící. Babiš vzbudil pozornost tím, když chtěl před druhým kolem volby zavítat do malostranského kostela Panny Marie Vítězné, přezdívaném Pražské Jezulátko. Kostel kvůli tomu jeho správci - bosí karmelitáni - dočasně uzavřeli. Nechtěli, aby předseda hnutí ANO zneužil poutní místo ke kampani, která podle nich byla útočná a strach vyvolávající. Babiš tvrdil, že do kostela chodí pravidelně, Jezulátku tam nechává přání a věří, že jeho moc funguje.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 193)