Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Svatořečení polského kněze zavražděného komunisty se komplikuje, chybí zázrak

Ze světa / kir / ČTK / 30. ledna 2023 12:58
Svatořečení polského kněze zavražděného komunisty se komplikuje, chybí zázrak

Kněz Jerzy Popieluszko
Autor: Wikipedia.org

Varšava - Šance na to, že Vatikán svatořečí kněze Jerzyho Popieluszka, kterého v roce 1984 brutálně zavraždili příslušníci tajné komunistické policie, se snižují. K tomu, aby byl zařazen mezi světce, chybí doložený zázrak, upozornil deník Rzeczpospolita.

V roce 2010 Popieluszka, který v 80. letech aktivně podporoval nezávislé odborové hnutí Solidarita, blahořečil tehdejší papež Benedikt XVI. Stalo se to na základě toho, že kněz zemřel mučednickou smrtí za víru. Beatifikace je v římskokatolické církvi stupněm před prohlášením za svatého. Formálním požadavkem pro kanonizaci je ale doklad o nějakém zázraku, který dotyčný vykonal.

V případě Popieluszka šlo o uzdravení jistého Francouze z leukémie v roce 2012, kterému lékaři nedávali naději na uzdravení a pro kterého manželka zařizovala pohřeb. Polská řádová sestra, která v nemocnici působila, k umírajícímu přivolala kněze, aby mu udělil poslední pomazání. Oba se pomodlili k Popieluszkovi za uzdravení pacienta, který upadl do bezvědomí. Druhý den se muž uzdravil a remise u něho nastala o půldruhého roku později. Podle rodiny muže i duchovních zasazujících se o svatořečení Popieluszka šlo o zázrak.

Deník Rzeczpospolita nicméně zjistil, že Vatikán proces kanonizace pozastavil, protože dvě na sobě nezávislé skupiny lékařů dospěly k závěru, že z pohledu medicíny bylo uzdravení muže z leukémie možné, a doložily to jinými známými případy. Vatikán proto zázrak neuznal. "Pro svatořečení chybí zázrak, celá věc uvázla v Římě," přiznal františkán Zbigniew Suchecki, který se o Popieluszkovu kanonizaci zasazuje. Vatikán v této věci zakázal udělovat rozhovory, píše portál gazeta.pl.

Jerzy Popieluszko je pro Poláky symbolem boje proti komunismu. Sloužil bohoslužby mezi stávkujícími dělníky, podporoval příbuzné lidí pronásledovaných totalitním režimem. Od konce února 1982, již po vyhlášení výjimečného stavu v Polsku, lidi povzbuzoval svými kázáními během "mší za vlast". Komunistické úřady si stěžovaly, že jeho liturgie se "mění v politické manifestace, které ohrožují pořádek a bezpečnost". V říjnu 1984 tehdy 37letého duchovního unesli příslušníci tajné bezpečnosti a po několikahodinovém mučení ho zavraždili. Jeho tělo bylo až po několika dnech intenzivního pátrání nalezeno v přehradě u města Wloclawek.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
23%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 230)