Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Návštěvnost Sázavského kláštera se ještě nevrátila na úroveň před pandemií

Kraje: Středočeský / juml / ČTK / 1. února 2023 18:11
Návštěvnost Sázavského kláštera se ještě nevrátila na úroveň před pandemií

Sázavský klášter
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Sázava (Benešovsko) - Sázavský klášter na Benešovsku loni navštívilo 11.000 lidí, což je stále ještě o deset procent méně než před pandemií covidu-19. Největší zájem byl o srpnovou akci Květinový den a tradiční květnový open air koncert v severní zahradě. Každé z těchto akcí se zúčastnily stovky lidí, uvedla na dotaz ČTK kastelánka Jaroslava Matoušová.

Letos klášter počítá s rozšířením programů pro rodiny s dětmi a školy. Návštěvníkům chce opět umožnit alternativní prohlídkovou trasu, na niž se mohou vydat s mobilní aplikací. Výhodou je, že návštěvník nečeká na ostatní a volí si vlastní tempo prohlídky. Součástí aplikace jsou i krátká videa či plánky. Na jaře také začnou archeologické průzkumy v severní klášterní zahradě před její plánovanou obnovou a měla by začít oprava jižní neorenesanční věže a sklepení, která potrvá do konce roku 2024.

Sázavský areál má z historických důvodů několik vlastníků. Od 60. let část, která patří státu, spravuje památkový ústav. V restitucích byly navráceny budova fary a kostel sv. Prokopa Římskokatolické farnosti Sázava - Černé Budy a menší část konventu, prelatura a část zahrad benediktinskému opatství v Praze Emauzích. Benediktini ale dnes klášter neobývají. Areál, který spravuje farnost, se opravuje.

Poutník Prokop založil v Sázavě na začátku 11. století družinu, kterou později kníže Oldřich povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly také postaveny první částečně soukromé klášterní budovy. Téměř tři čtvrtiny století v Sázavě žili slovanští mniši, představovala tehdy jedinečné středisko staroslověnského písemnictví a liturgie. V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, zůstal ale centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel. Osud kláštera se uzavřel v roce 1785, kdy ho Josef II. zrušil.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 72)