Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pohřeb kardinála Pella vyvolal v Austrálii rozporuplné reakce

Ze světa / kir / ČTK, red. / 4. února 2023 20:31
Pohřeb kardinála Pella vyvolal v Austrálii rozporuplné reakce

George Pell
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative Commons

Sydney - Tisíce lidí, včetně bývalých australských premiérů Tonyho Abbotta a Johna Howarda, se ve čtvrtek 2. února v Sydney zúčastnily pohřbu kontroverzního australského kardinála George Pella. V parku naproti katedrále, kde se pohřeb konal, se naopak sešly na demonstraci stovky kardinálových kritiků. Pell byl nejvýše postaveným duchovním v historii katolické církve, který byl odsouzen za zneužívání dětí. V roce 2020 byl však po odvolání zproštěn viny a po přibližně 13 měsících byl propuštěn z vězení.

"Byl to nejvýznamnější katolík pocházející z Austrálie a jeden z nejvýznamnějších synů naší země. George Pell byl nejvýznamnější člověk, jakého jsem znal," prohlásil v projevu na smutečním obřadu expremiér Abbott.

Papež František ve vzkazu ke shromážděným ocenil "oddanost kardinála Pella církvi".

Davy lidí zádušní liturgii sledovaly na obří obrazovce před katedrálou. Stávající australský premiér John Howard ani předseda vlády státu Nový Jižní Wales Dominic Perrottet ale na pohřeb nepřišli a poslali své zástupce.

V parku nedaleko katedrály během obřadu zaznívaly projevy proti kardinálovi a proti katolické církvi obecně. Někteří z demonstrantů, mezi nimiž bylo mnoho členů komunity LGBTQ+, drželi v rukou transparenty s nápisy "Ať Pell shoří v pekle".

Další vyjadřovali solidaritu s oběťmi sexuálního násilí páchaného duchovními. Pětasedmdesátiletá Maureen připevnila na plot před katedrálou barevnou stužku na památku svého kamaráda, který by zneužit učitelem náboženství.

"Pell zastával homofobní názory, měl předsudky vůči ženám... tajil zneužívání v katolické církvi," uvedla organizátorka protestu Kim Sternová. "Je odporné, že se mu dostává takového rozloučení," dodala.

Pell zemřel v lednu v Římě ve věku 81 let na komplikace po operaci kyčelního kloubu. V minulosti byl jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu.

V roce 2019 australský soud oznámil, že Pella shledal vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak v procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní bohoslužbě před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je a jeho přinutil k orálnímu sexu.

Z vyměřeného šestiletého trestu kardinál strávil ve vězení něco přes rok. V roce 2020 australský nejvyšší soud v odvolacím řízení odsuzující rozsudek zrušil a nařídil Pellovo okamžité propuštění, neboť dospěl k závěru, že skutek nebyl prokázán.

Téhož roku australská královská komise na základě svého vyšetřování uvedla, že Pell věděl o sexuálním zneužívání mladistvých kněžími v Austrálii, nepodnikl ale žádné kroky, aby mu zabránil.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)