Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kutná Hora si připomíná výročí architekta Santiniho celoročním projektem

Kraje: Středočeský / kir / ČTK, red. / 4. února 2023 20:40
Kutná Hora si připomíná výročí architekta Santiniho celoročním projektem

Šnekové bezvřetenové schodiště dle Santiniho návrhu v katedrále v Sedlci
Autor: Wikipedia.org / Ben Skála

Kutná Hora - Kutná Hora si letos připomíná 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Život a dílo slavného stavitele přiblíží celoroční projekt Santini Immortalis - nesmrtelný Santini, který byl v pátek zahájen výstavou v podkroví sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Autory prací jsou studenti grafického designu na Západočeské univerzitě v Plzni, informovala ČTK Radka Krejčí ze sedlecké farnosti.

Příznivci výtvarného umění se mohou těšit na řadu výstav nejen v prostorách sedlecké katedrály, ale například i v Galerii Středočeského kraje v někdejší jezuitské koleji. Sedlecká farnost na letošní rok chystá i přednášky, workshopy, autorská čtení či speciální prohlídky, na nichž spolupracuje s Dačického domem, Českým muzeem stříbra a dalšími institucemi. Program začal v pátek 3. února, v den výročí Santiniho narození, a vyvrcholí v den jeho úmrtí 7. prosince závěrečným koncertem Pardubické filharmonie v bývalém refektáři sedleckého kláštera.

Krejčí připomněla, že Santini svou pracovní cestu začal právě v Kutné Hoře, a kdyby nebylo sedleckého kláštera, možná by se podle ní nestal slavným architektem. "Právě v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Kutné Hoře Sedlci dostal svou první velkou zakázku a poprvé tak naplno rozehrál svůj výjimečný talent," připomněla Krejčí.

Santini, tvůrce stylu, který je dnes nazýván barokní gotika, žil v letech 1677 až 1723. Téměř osm desítek jeho dochovaných staveb je rozeseto na území několika krajů dnešní České republiky. Santiniho impozantní stavby jsou nejen v Kutné Hoře-Seldci, ale i v Plasech, Mariánském Týnci, Chlumci nad Cidlinou i Křtinách u Brna. Za jeho vrcholné dílo je považován poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou, který byl v roce 1994 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
32%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
46%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 173)