Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Celoevropské shromáždění synodální cesty katolické církve v Praze lze sledovat i on-line

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 7. února 2023 10:27
Celoevropské shromáždění synodální cesty katolické církve v Praze lze sledovat i on-line

Logo shromáždění synodální cesty v Praze
Autor: cirkev.cz

Praha - V Praze probíhá kontinentální shromáždění Synody katolické církve o synodalitě 2021 až 2024, kterou vyhlásil v roce 2021 papež František a která má přinést podněty k dalšímu organizování katolické církve či změnám v ní. V hotelu Pyramida se na jednání sešlo 200 účastníků z celé Evropy, z toho 156 osob budou tvořit delegáti z 39 biskupských konferencí. Jednání lze také sledovat on-line

Na setkání dorazily také zástupci mezinárodního reformního církevního hnutí „We Are Church International“, které při té příležitosti uskutečnilo tiskovou konferenci.

Synoda je označení pro různá shromáždění představitelů křesťanských církví, původně znamená společné putování. Synodální cesta či proces vyhlášené Františkem má obsahovat setkávání, naslouchání a rozlišování o společné budoucnosti věřících. Po vyhlášení synody uvedla Rada kardinálů, tedy poradní sbor papeže, že synoda má v církvi "překonat rozkolnictví a dílčí zájmy".

Nejprve se konala na úrovni místních církví, nyní postoupila na kontinentální úroveň a vyvrcholí říjnovým zasedáním biskupů ve Vatikánu. Účastníci kontinentálního setkání v Praze mají nyní předložit návrhy, jak by se v budoucnu mohli všichni věřící spolu s biskupy podílet na rozhodování v církvi.

Každá biskupská konference představí výsledky synodálního procesu ve své zemi. Delegáti budou rozděleni do menších pracovních skupin. Ve čtvrtek 9. února se předpokládá diskuse nad finální podobou dokumentu této synodální fáze, v Praze zřejmě ale zveřejněn nebude.

Při Evropském synodálním setkání se v pražské katedrále svatého Víta uskuteční 8. února slavnostní bohoslužba za účasti delegátů z celé Evropy. Liturgii bude předsedat sekretář Synody kardinál Mario Grech, spolu s ním ji budou sloužit předsedové evropských biskupských konferencí. Bohoslužba je otevřená pro veřejnost. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 167)