Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

U opravovaného kostela sv. Kateřiny v H. Brodě chce letos děkanství obnovit věž

Kraje: Vysočina / juml / ČTK / 8. února 2023 18:38
U opravovaného kostela sv. Kateřiny v H. Brodě chce letos děkanství obnovit věž

Kostel svaté Kateřiny
Autor: www.farnosthb.cz

Havlíčkův Brod - U kostela svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě by děkanství letos chtělo obnovit věž s hodinovým ciferníkem. Na práce za 1,15 milionu korun požádá o dotaci kraj. Město je připravené se na těchto nákladech podílet desetinou. Žádost římskokatolické farnosti o spolufinancování dnes schválili havlíčkobrodští zastupitelé bez diskuse.

Kostel, který stojí za mostem u Sázavy, chátral od 50. let minulého století. farnost začala s jeho opravami přibližně před pěti lety. Vloni tesaři udělali nový dřevěný krov nad hlavní kostelní lodí.

Na další etapu obnovy střechy se děkanství chystá požádat o příspěvek v programu Památky 2023. "Podmínkou tohoto krajského dotačního titulu je, že obec, na jejímž území se památka nachází, musí být spoluúčastná v částce minimálně deseti procent nákladů," řekl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09) zastupitelům. Město by se tak mělo na letošních opravách kostela podílet částkou do 116.000 korun.

Opravy kostela do minulého roku stály okolo 5,5 milionu korun. Farnost na ně dostala peníze od města, z různých dotačních programů i z veřejné sbírky spolku Epigram, který pomáhá s opravami památky. "Oslovujeme všechny dostupné instituce, žádáme ministerstvo kultury, krajský úřad i obec. Samozřejmě, spolupodíl má i farnost," řekl ČTK děkan Oldřich Kučera.

V tomto roce by u kostela chtělo děkanství rekonstruovat věž, pokrytá bude měděným plechem. Střecha kostela bude výhledově krytá šindelem, který už je nyní nad sakristií.

Ve veřejné sbírce spolku se už na opravy sešly statisíce korun. Dobrovolníci pomáhají také s některými pracemi. Loni v listopadu otloukali venkovní cementovou omítku, která přispívala k tomu, že se ve zdivu držela vlhkost. Rozebrali také novodobé vrstvy podlahy.

Kostel svaté Kateřiny má gotické základy, zachoval se v barokní podobě s vnější pseudorománskou úpravou. Údajně pochází z 13. století. Založen byl zřejmě jako hornický, u tehdejšího jediného mostu přes Sázavu. S kostelem stál za hradbami města špitál. Během staletí byl kostel víckrát poničený. Podrobnosti jsou na webu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
24%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 54)