Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Majitelé synagogy nabídli Prostějovu její prodej, radním se nezdá cena

Kraje: Olomoucký / kir / ČTK / 12. února 2023 15:46
Majitelé synagogy nabídli Prostějovu její prodej, radním se nezdá cena

Stará synagoga v Prostějově
Autor: Wikipedia.org / Ondřej Žváček / Creative Commons

Prostějov - Majitelé bývalé synagogy v centru Prostějova, která léta bez užitku chátrá a je v havarijním stavu, nabídli městu její odkup za 6,8 milionu. Radní ale tuto cenu považuji za přemrštěnou a doporučili zastupitelům nabídku odmítnout. ČTK to řekla primátorova náměstkyně Milada Sokolová (ODS). Národní památkový ústav synagogu v roce 2013 zařadil na seznam ohrožených památek. Majitelka synagogy Lenka Skácelová dnes ČTK řekla, že nabízená cena za nemovitost vychází z odhadu a je ochotna o podmínkách prodeje s městem dál jednat.

"Ve své nabídce prodeje vlastník uvádí, že z důvodu vysokých finančních nákladů není schopen zajistit rekonstrukci stavby. Synagogu proto nabídl městu. Město Prostějov vlastníkovi předložilo návrh na odkup synagogy ve výši 400.000 korun, tedy za stejnou cenu, za kterou budovu odkoupil v roce 2017 od pravoslavné církve. Tato cena se vlastníkovi zdá neakceptovatelná," uvedla Sokolová.

Podle Skácelové jsou informace radních zavádějící. "Nezohledňují investice za opravy, které jsme na budově provedli. A městu jsme také sdělili, že jsme ochotni jednat o ceně přijatelné pro obě strany," uvedla Skácelová, která se svým manželem radnici nabídla alternativní realitní transakci. "Zda by nám město dokázalo nabídnout jako výměnu za synagogu nemovitost, kde by byl podobně jako v synagoze obyčejný bytový prostor a nebytový prostor sloužící pro naše osobní věci. Toto by bylo naše přání," oznámili radnici. V opačném případě chtějí manželé synagogu nabídnout k prodeji prostřednictvím realitní kanceláře.

Budova synagogy je nyní v havarijním stavu a Národním památkovým ústavem je od roku 2013 vedena na seznamu ohrožených nemovitých památek. Odborníci podle Sokolové zhodnotili technický stav synagogy a odhadli, že má narušenou statiku a její zajištění by stálo více než šest milionů korun. Radní proto nedoporučuje odkup této nemovité kulturní památky za nabídnutou cenu 6,8 milionu korun.

Synagoga byla postavena v 90. letech 18. století, později byla upravena v empírovém slohu. Za druhé světové války byla uzavřena a po válce se jejím majitelem stala pravoslavná církev. Synagoga poté už svému původnímu účelu nesloužila. Po roce 1989 měla několik majitelů, žádný z nich se nepustil do její opravy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)