Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pardubický kraj bude s Biskupstvím královéhradeckým i nadále opravovat památky

Kraje: Královéhradecký / / Církev.cz / 13. února 2023 9:24
Pardubický kraj bude s Biskupstvím královéhradeckým i nadále opravovat památky

Klášter s kostelem Matky Boží v Králíkách
Autor: Pixabay.com

Hradec Králové - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický se ve čtvrtek 9. února setkal s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem. Předmětem schůzky bylo hlavně zhodnocení úspěšné spolupráce katolické církve s Pardubickým krajem v oblasti péče o památky a nastavení priorit pro následující roky.

„S monsignorem Vokálem se scházíme pravidelně a jsem moc rád, že máme vřelé a korektní vztahy. Řešili jsme hlavně možnou opravu kláštera a přilehlého areálu na Hoře Matky Boží v Králíkách. Církev v současné době žádá o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, rekonstrukce bude stát odhadem kolem 70 milionů korun. Většinu nákladů má pokrýt dotace a Pardubický kraj bude připraven tento projekt finančně podpořit, protože klášter je unikátní církevní památkou celorepublikového významu i významným turistickým cílem. Bohužel se ale v posledních letech jeho technický stav zhoršil, takže je nutné s tím něco dělat. Pokud by církev dostala dotaci, mohlo by k zahájení prací dojít nejdříve v roce 2024,“ uvedl hejtman Martin Netolický. 

Kromě králického kláštera se na jednání probíraly další záměry. Například převod starého hřbitova a kostela v Brandýse nad Orlicí. „V tomto případě jsem byl na požádání mediátorem mezi radnicí a církví a jsem rád, že zde panuje shoda. S Královéhradeckou diecézí jsme také zhodnotili naši spolupráci pro zajištění uprchlického centra v provozu Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v Pardubickém kraji v prostorách kanceláří v budově ve vlastnictví Královéhradeckého biskupství v Pernerově ulici v Pardubicích., za kterou jim velice děkuji, i navýšení grantů Pardubického kraje na opravu památek. Z logiky věci je řada z nich církevní a je rozumné tyto aktivity podpořit finančně, aby se historické budovy zachovaly i pro další generace. Proto jsme pro letošní rok na tyto účely vyčlenili více peněz než v minulosti,“ dodal hejtman s tím, že v těchto týdnech dojde ke zhodnocení došlých žádostí o podporu. 

Na závěr návštěvy se biskup Jan Vokál pomodlil za spolupráci s Pardubickým krajem i dobré mezilidské vztahy mezi oběma institucemi. 

„Mám velikou radost z dlouhodobé přátelské spolupráce s Pardubickým krajem, který velmi dbá na ochranu kulturního dědictví včetně duchovních památek, zohledňuje, že nejsou jen vzpomínkou na minulost, ale stále slouží lidem v regionu. Při pravidelných setkáních s panem hejtmanem vždy cítím, že jejich zachování a rozvoj je jednou z jeho priorit, za což mu děkuji,“ zhodnotil schůzku biskup Jan Vokál. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 203)