Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Francouzská justice přestala vyšetřovat kardinála Ricarda kvůli promlčení

Ze světa / juml / ČTK / 25. února 2023 16:14
Francouzská justice přestala vyšetřovat kardinála Ricarda kvůli promlčení

kardinál Jean-Pierre Ricard
Autor: Wikipedia.org / moi / Creative Commons

Paříž - Prokuratura v Marseille na jihu Francie kvůli promlčení ukončila vyšetřování kardinála Jeana-Pierra Ricarda, kterého podezřívala ze závažného sexuálního útoku, informovala dnes agentura AFP. Čin se stal před více než 30 lety.

"Případ byl odložen z důvodu promlčení," řekla Dominique Laurensová, která působí jako státní zástupkyně v druhém největším francouzském městě. Prokuratura již před zahájením vyšetřování uvedla, že čin bude nejspíš promlčený, chtěla ale prověřit, zda se hodnostář nedopustil zneužití i někdy později.

Ricard byl 2. února vzat do vazby. Vyšetřovatelům přiznal, že "líbal" mladou dívku, "objímal ji a hladil ji po oblečení", ale "nedošlo k žádnému pohlavnímu styku", uvedla marseillská prokuratura. Během vazby "požádal o odpuštění" svou oběť, která byla v době událostí mladistvá.

Ricard, který byl do roku 2019 arcibiskupem v Bordeaux, se loni na podzim po desítkách let přiznal k sexuálnímu napadení z doby, kdy v 80. letech působil jako kněz na jihu Francie. Učinil tak v dopise francouzským biskupům, který zveřejnila Francouzská biskupská konference.

Vatikánské úřady poté oznámily, že čin začnou prošetřovat, jakmile najdou dostatečně "nezávislou, zkušenou a nestrannou" osobu, která vyšetřování povede. Vatikán také uvedl, že se svým předběžným vyšetřováním nezačne dříve, než francouzská prokuratura ukončí svou práci. Zjištění francouzských úřadů totiž pak bude moci využít i vatikánský vyšetřovatel.

Katolická církev se nejen ve Francii potýká s lavinou odhalení, která se týkají sexuálního zneužívání kněžími. V roce 2021 vyplynulo z nezávislého vyšetřování, že francouzští kněží v posledních 70 letech sexuálně zneužili víc než 200.000 dětí. Momentálně je vyšetřovaných nejméně deset současných a bývalých biskupů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)