Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pražská židovská obec se stará o více jak stovku uprchlíků z Ukrajiny

Kraje: Praha / kir / ČTK / 10. března 2023 10:09
Pražská židovská obec se stará o více jak stovku uprchlíků z Ukrajiny

Ilustrační foto: Španělská synagoga v Praze
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Pražská židovská obec aktuálně pomáhá zhruba 110 uprchlíkům z Ukrajiny stejného vyznání po jejich příchodu do České republiky. Poskytuje jim sociální bydlení i náboženské zázemí, pomáhá s komunikací s úřady i začleněním dětí do škol. Ukrajinci teď jako poděkování pro Čechy chystají kulturní vystoupení, řekla ČTK Jana Wichsová ze sociálního oddělení Židovské obce v Praze.

Na pražskou židovskou obec se od začátku války na Ukrajině za poslední rok obrátilo asi 170 uprchlíků, rodin i jednotlivců. Většina z nich byla řadovými členy židovských komunit na Ukrajině, ortodoxní Židé tvoří zhruba desetinu příchozích. Zhruba stejný poměr panuje i mezi pražskými Židy. Obě skupiny společně slaví židovské svátky, obec ale zaštiťuje například i ukrajinský klub nebo společné šabatové večeře pro nově příchozí.

"Měli jsme tu celkem 170 Ukrajinců, ale někteří už odjeli na Západ, jiní se vrátili do vlasti," říká Wichsová. "Máme krizové místo, dvojlůžkový pokoj pro nově příchozí, a také sociální byty. V těch bydlí asi 40 Ukrajinců. Praha ale teď uprchlíky nepřijímá, takže lidé za námi přestali chodit, protože se v Praze nemohou registrovat," dodává.

Ukrajinští Židé mohou v rámci pomoci využívat i dalších služeb pražské obce, včetně obědů v košer jídelně nebo registrace u praktického lékaře. S návštěvami úřadů nebo pohovory na úřadu práce pomáhá koordinátorka, sama Ukrajinka, která už v Česku žije přes 30 let.

"Třetina příchozích jsou děti. Na (židovské) Lauderovy školy se podařilo umístit jen tři z nich, protože tam mají plně obsazeno. Dalším jsme pomohli najít školy v místě bydliště, měli jsme i dva středoškoláky a tři studentky nastoupily na vysoké školy," uvedla Wichsová.

Příchozí Ukrajinci se podle Wichsové snaží na oplátku něco dělat pro českou komunitu. Založili sbor a nacvičují představení, kterým chtějí poděkovat za vstřícnost.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
52%
 
(Počet hlasů celkem: 216)