Nikaragua zrušila registraci katolické Caritas a zavřela dvě katolické univerzity
Ze světa / / ČTK / 11. března 2023 11:55Managua - Nikaragujská vláda znemožnila oficiální působení v zemi další humanitární organizaci - katolické Caritas a zavřela také dvě soukromé univerzity provozované katolickou církví. Informovala o tom dnes agentura Europa Press. Jako důvod režim uvedl mimo jiné nedoložení dokladů o financování, podobně jako to udělal od roku 2018 už víc než třem tisícům nevládních organizací a sdružení. Tento týden režim zrušil registraci i největší asociaci podnikatelů COSEP, která v zemi fungovala třicet let.
Zrušení právnické osoby Cáritas Nicaragua je dalším krokem režimu levicového prezidenta Daniela Ortegy proti církvi, kterou tento autoritářský politik nedávno označil za "organizovanou mafii". Minulý měsíc tamní soud poslal na 26 let do vězení za vlastizradu katolického biskupa Rolanda Álvareze, a to krátce poté, co biskup odmítl opustit svou zemi spolu s více než dvěma stovkami politických vězňů. Ty Ortegův režim počátkem února poslal do Spojených států a odebral jim občanství.
Někdejší partyzánský vůdce Ortega stojí v čele Nikaraguy od ledna 2007, i díky tomu, že parlament ovládaný jeho stranou zrušil v ústavě omezení počtu prezidentských mandátů. Od ledna 2017 je viceprezidentkou jeho manželka Rosario Murillová. Oba se u moci drží represemi a zatýkáním svých kritiků. V roce 2018 v zemi vypukly mohutné protivládní protesty, které si během tří měsíců vyžádaly podle opozice přes 350 obětí, většina zemřela na následky brutálního zásahu policie.
Před prezidentskými volbami v roce 2021 Ortegův režim zatkl desítky opozičních politiků, včetně několika, kteří chtěli proti Ortegovi kandidovat. Většina byla obviněna z činů "podrývajících svrchovanost země" či z "podněcování zahraničního vměšování". Odsouzena byla i favoritka voleb Cristiana Chamorrová, dcera exprezidentky Violety Barriosové Chamorrové, která se v roce 1990 stala první zvolenou prezidentkou v historii Latinské Ameriky, když ve volbách porazila právě Ortegu.
Od protestů v roce 2018 nikaragujský režim odebral registraci více než třem tisícům nevládních organizací a sdružení, včetně zahraničních, což je skoro polovina počtu takových právnických osob tehdy působících v zemi. Byly mezi nimi i humanitární organizace či řád založený katolickou misionářkou Matkou Terezou, který provozoval mimo jiné dětský domov či domov důchodců. Rušení těchto organizací má velký sociální dopad na lidi, kteří potřebují pomoc. Stovky lidí také kvůli tomu přišly o práci.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Nikaragujský biskup, který odmítl deportaci, byl odsouzen na 26 let ve vězení
14. 8. 2022 21:40Policie v Nikaragui diskriminuje církev
Aktuální zprávy
12.09.2024 14:04František zahájil v Singapuru poslední etapu cesty po Asii. Na Timoru se setkal s polovinou země
10.09.2024 18:19ČRo: Na pražském arcibiskupství zasahují kriminalisté
9.09.2024 11:53Portál Christnet.eu má omezené finanční prostředky na další provoz. Prosíme čtenáře o podporu
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010