Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dánští poslanci zrušili církevní státní svátek. Lidé protestují, přestože jen 3% chodí do kostela

Ze světa / / ČTK / 11. března 2023 11:54
Dánští poslanci zrušili církevní státní svátek. Lidé protestují, přestože jen 3% chodí do kostela

Dánská vlajka
Autor: Pixabay.com / Creative commons

Kodaň - Dánští poslanci schválili 28. února zrušení jednoho státního svátku ve snaze ušetřit a posílit obranný rozpočet. Informuje o tom agentura AP, podle které toto rozhodnutí tvrdě kritizuje opozice, odbory a dánští biskupové.

Pro návrh středové vládní koalice hlasovalo 95 ze 179 členů Folketingu, dánského parlamentu. Velký modlitební den, který se v Dánsku slaví vždy v pátek před čtvrtou nedělí po Velikonocích, se tak stane běžným pracovním dnem. Odhaduje se, že stát tím každý rok ušetří tři miliardy dánských korun (asi 9,5 miliardy Kč). Vládní koalice chce peníze využít k tomu, aby mohla ze státního rozpočtu na obranu vyčleňovat dvě procenta HDP, což mají splňovat všichni členové NATO. Dánsko své obranné výdaje navyšuje v reakci na ruský vpád na Ukrajinu.

Opoziční poslanci zákon označili za "šílený" a "úplně špatný", nedokázali se ovšem dohodnout na tom, aby se v této věci konalo referendum. O jeho vypsání musí požádat 60 poslanců.

V Dánsku mají v současnosti až 11 svátků se dnem pracovního volna, tento počet je nižší v letech, kdy Vánoce a Nový rok připadají na víkendy. Velký modlitební den se slaví od roku 1686. Vyškrtnutí tohoto svátku z dnů pracovního volna se nelíbí veřejnosti, kde 73 procent lidí patří k dánské luteránské církvi, ale jen tři procenta pravidelně chodí do kostela. Odbory proti zrušení státku uspořádaly internetovou petici, kterou v zemi se skoro šesti miliony obyvatel podepsalo asi půl milionu lidí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 72)