Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve Francii asi 200 obětí sexuálního zneužívání v církvi dostalo odškodnění

Ze světa / vlu / ČTK / 11. března 2023 11:44
Ve Francii asi 200 obětí sexuálního zneužívání v církvi dostalo odškodnění

Ilustrační foto

Paříž - Francouzská katolická církev dosud přiznala finanční odškodnění přibližně 190 obětem sexuálního zneužívání kněžími nebo jinými církevními představiteli. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nezávislý orgán, který má tento proces na starosti. Zpráva Nezávislého národního úřadu pro uznání a odškodnění (INIRR) uvádí, že dalších 11 osob obdrželo jiné druhy odškodnění. Stovky případů přitom stále čekají na přezkoumání.

Od založení orgánu se o odškodnění přihlásilo více než 1180 obětí, uvedla na tiskové konferenci Marie Derainová de Vaucressonová, která INIRR vede. Dodala, že 32 procent z nich jsou ženy a 68 procent muži.

Jakmile INIRR schválí finanční odškodnění, je každý případ zaslán k proplacení ze zvláštního fondu financovaného církví.

Derainová de Vaucressonová uvedla, že 80 procent dosud přiznaných částek přesahuje 20.000 eur (přes 472.000 Kč), včetně 40 osob, které obdržely maximální částku stanovenou na 60.000 eur (1,4 milionu Kč).

Zdůraznila, že většina osob, které se obrátily na INIRR, ohlásila „velmi závažné“ trestné činy, a dodala, že 60 procent osob, které obdržely finanční odškodnění, bylo znásilněno jednou nebo několikrát. V 58 procentech případů zneužívání trvalo déle než rok. Odehrávalo se ve školách, v domě násilníka, na hodinách katechismu, v mládežnických organizacích a v dalších situacích, uvedl INIRR ve své zprávě.

Katolická církev se nejen ve Francii potýká s lavinou odhalení, která se týkají sexuálního zneužívání kněžími. V roce 2021 vyplynulo z nezávislého vyšetřování, že francouzští kněží v posledních 70 letech sexuálně zneužili více než 200.000 dětí. Momentálně je vyšetřováno mimo jiné 11 současných a bývalých biskupů. Zpráva popsala „systémové“ krytí ze strany církevních představitelů a vyzvala francouzskou katolickou církev, aby ve Francii respektovala právní stát.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 275)