Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ukrajinské úřady nařídily pravoslavné církvi opustit prostory kláštera v Kyjevě

Ze světa / vlu / ČTK / 11. března 2023 11:46
Ukrajinské úřady nařídily pravoslavné církvi opustit prostory kláštera v Kyjevě

Kyjevskopečorská lávra
Autor: www.wikipedie.org / Creative Commons

Kyjev - Ukrajinské úřady dnes nařídily pravoslavné církvi historicky napojené na Moskvu opustit prostory známého kyjevského kláštera Kyjevskopečerská lávra. Objekt musí opustit do konce tohoto měsíce. Jde o další z řady kroků vůči církvi, kterou Ukrajina po ruské invazi podezřívá z napojení na Moskvu, napsala s odkazem na ukrajinské ministerstvo kultury agentura Reuters.

Už dříve musela ukrajinská pravoslavná církev přestat využívat dva chrámy v klášteru. Nyní musí opustit i zbytek 980 let starého komplexu v ukrajinské metropoli.

Ukrajinská pravoslavná církev byla až do května loňského roku podřízena moskevskému patriarchátu, než se oficiálně rozešla s Moskvou a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, nařízenou ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou. Církevní prostory loni několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Ukrajinské ministerstvo kultury uvedlo, že ukrajinská pravoslavná církev porušila podmínky dohody o využívání státního majetku. Další podrobnosti neuvedlo. Církev, která má čas na odchod do 29. března, na sociálních sítích uvedla, že vyšetřování vedoucí k ukončení pronájmu bylo „zjevně neobjektivní“.

Na Ukrajině působí také pravoslavná církev podřízená konstantinopolskému patriarchátu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
50%
 
V mé církvi již ženy slouží
0%
 
(Počet hlasů celkem: 12)