Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Istanbulu chystají otevření prvního kostela syrské církve postaveného v Turecku za sto let

Ze světa / / ČTK / 20. března 2023 0:20
V Istanbulu chystají otevření prvního kostela syrské církve postaveného v Turecku za sto let

Istanbul
Autor: Pixabay.com

Istanbul - V Istanbulu už brzy přivítá první věřící kostel svatého Efréma Syrského, který je prvním novým kostelem postaveným v Turecku od založení republiky v roce 1923. Otevření tohoto objektu syrské pravoslavné církve se mírně zpozdilo kvůli únorovému zemětřesení, které postihlo jih Turecka, napsal deník Daily Sabah.

"Máme mnoho kostelů v provincii Mardin na jihovýchodě a také na Blízkém východě postavených před tisíci lety. Ale toto je první kostel oficiálně postavený od vzniku Turecké republiky. Jsme na něj velmi pyšní," řekl už dříve agentuře Anadolu Sait Susin, předseda istanbulské nadace syrské pravoslavné církve. Dodal, že v posledních sto letech se kostely této církve pouze rekonstruovaly, ale dosud žádný nebyl postaven od základů.

Stavba kostela začala v evropské části Istanbulu v roce 2019, základní kámen slavnostně položili za přítomnosti prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Výstavba stála zhruba čtyři miliony dolarů (asi 88 milionů Kč), uvedla Anadolu. Jde o druhý kostel této církve v Istanbulu, kde žije asi 17.000 Asyřanů. Dosud jediný takový kostel v Istanbulu pochází z roku 1844.

V Turecku přes 90 procent z jeho 85 milionů obyvatel vyznává islám, křesťanů tam žije kolem 300.000.

Komunita syrské pravoslavné církve se v posledních letech v Turecku rozrostla kvůli uprchlíkům ze Sýrie, kterou od roku 2011 sužuje občanská válka. Kostely a kláštery této církve jsou zejména na jihovýchodě Turecka v provincii Mardin.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)