Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Mniši přes výzvu úřadů odmítají opustit kyjevský klášter, úředníky nevpustili

Ze světa / kir / ČTK / 30. března 2023 12:50
Mniši přes výzvu úřadů odmítají opustit kyjevský klášter, úředníky nevpustili

Kyjevskopečorská lávra
Autor: www.wikipedie.org / Creative Commons

Kyjev - Mniši Ukrajinské pravoslavné církve zůstávají i přes výzvy ukrajinských úřadů v kyjevském klášteře Kyjevskopečerská lávra. Dnes dopoledne v nejposvátnějším místě ukrajinských pravoslavných křesťanů sloužili bohoslužbu. Úředníky, kteří mají areál převzít, nevpustili. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda.

Klášter je majetkem ukrajinské vlády a úřad, pod který spadá, dříve tento měsíc informoval Ukrajinskou pravoslavnou církev, že ve středu 29. března vyprší nájemní smlouva. Metropolita Pavlo, představený kláštera, ale ve středu oznámil, že mniši komplex neopustí, dokud v tomto sporu nerozhodne soud. Církev rozhodnutí úřadů u soudu napadla minulý týden.

Ukrajinská pravoslavná církev, nazývaná též Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu, byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se oficiálně rozešla poté, co odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou, její prostory loni několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Mniši ranní bohoslužbu vysílali živě na facebooku. Úředníci, kteří dnes dopoledne měli začít s přebíráním majetku, nebyli vpuštěni do areálu kláštera a někteří věřící se s nimi pouštěli do slovních potyček, uvedl zpravodaj stanice RFE/RL.

Metropolita Pavlo v projevu ze středečního večera nepřímo pohrozil ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému následky, pokud úřady Kyjevskopečerskou lávru převezmou. "Naše slzy nepadnou na zem. Budou padat na vaši hlavu," řekl s tím, že Bůh by Zelenskému ani jeho rodině tento čin neodpustil. Ministra kultury Oleksandra Tkačenka označil za "posedlého ďáblem".

Kromě Ukrajinské pravoslavné církve působí v zemi také "národní" Pravoslavná církev Ukrajiny, která v roce 2019 získala autokefální (samosprávný) status od ekumenického patriarchátu v Konstantinopoli a která v sobě sdružila trojici do té doby oficiálně neuznaných ukrajinských pravoslavných církví.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Filmana
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
71%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 978)