Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Starokatolická církev v České republice vysvětí první biskupku

Domácí zpravodajství / kir / Starokatolíci v ČR, red. / 1. dubna 2023 11:06
Starokatolická církev v České republice vysvětí první biskupku

ilustrační foto: biskupka do dubnového počasí potřebuje jako insignii i deštník
Autor: https://www.facebook.com/

Zlín, Varnsdorf - 51. synoda Starokatolická církev v ČR v roce 2022 stanovila, že svátost kněžského a biskupského svěcení mohou přijmout muži i ženy bez rozdílů. Nyní tedy nastává čas přejít od slov k činům, uvádí dnes prvního dubna starokatolíci na svém facebookovém profilu. Synodní rada se nyní rozhodla, že bude v ČR vysvěcena první starokatolická biskupka! Protože mandát současného biskupa Pavel B. Stránský trvá až do roku 2043, bylo zároveň rozhodnuto o rozdělení církve na dvě diecéze - českou a moravskou.

Moravskou diecézi se sídlem ve Zlíně povede stávající biskup, české diecézi se sídlem ve Varnsdorfu se do čela postaví nově zvolená biskupka. "Dojde tak k vhodnému vyvážení jak národnostního živlu, tak genderových ohledů. Toto uspořádání má svůj vzor ve dvojí biskupské konzistoři doby utrakvistické," uvádí k tomu historik a místopředseda synodní rady Lukáš M. Vytlačil.

Termín biskupského svěcení je již nyní stanoven na 1. dubna příštího roku. "V tomto termínu proběhlo už předchozí biskupské svěcení v roce 2017, významně to tedy usnadní připomínky výročí," doplňuje biskupský ceremoniář Petr Jan Vins. Všechny starokatolické obce jsou nyní vyzývány k hledání vhodných kandidátek. Jejich životopisy v českém a německém jazyce budou přijímány do Letnic na ústředí církve prostřednictvím formuláře Google.

 

Zpráva byla součástí aprílového vydání.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 190)