Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Greta Thunberg dostane čestný doktorát teologické fakulty v Helsinkách. Ocení i jordánského biskupa

Ze světa / mv / Getsemany.cz / 2. dubna 2023 21:36
Greta Thunberg dostane čestný doktorát teologické fakulty v Helsinkách. Ocení i jordánského biskupa

Greta Thunberg
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Helsinky - Univerzita v Helsinkách 20. března zahájila letošní jubilejní oslavy oznámením, že udělí 30 čestných doktorátů různým osobnostem z celého světa. Teologická fakulta udělí 9. června osm čestných doktorátů. Mezi oceněnými bude i dvacetiletá švédská aktivistka Greta Thunberg, napsal časopis Getsemany.

Na stránkách fakulty je její ocenění zdůvodněno slovy: „Školní stávka za klima, kterou uspořádala na podzim 2018 před budovou švédského parlamentu, se brzy rozšířila do celosvětového hnutí Fridays for Future, v němž školáci vyzývají rozhodující činitele, aby přijali opatření v oblasti klimatu založená na vědeckých důkazech. Hodnota její nekompromisní a důsledné práce pro budoucnost naší planety byla oceněna několika významnými cenami a oceněními. Její činy nás všechny zavazují k tomu, abychom jako členové komunit a společností, ale především jako lidské bytosti, změnili svůj každodenní život."

Mezi oceněnými je i Munib Younan (nar. 1950), emeritní biskup Evangelické luterské církve v Jordánsku a ve Svaté zemi, který byl v letech 2010–2017 prezidentem Světového luterského svazu. V této funkci podepsal spolu s papežem Františkem ve švédském Lundu 31. října 2016 Společné lutersko-katolické prohlášení.

Jeho ocenění je podle Getseman mimo jiné zdůvodněno tím, že byl po desetiletí veřejným hlasem blízkovýchodních a zejména palestinských křesťanů a v pozici prezidenta Světového luterského svazu sehrál celosvětově významnou roli křesťanského vůdce. Ve svém přístupu zdůrazňuje pozitivní roli náboženství jako faktoru podporujícího veřejnou angažovanost. Younan absolvoval magisterské studium na Helsinské univerzitě a po celou dobu své kariéry pěstoval úzké vztahy s finskými partnery.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 177)