Archeologové zahájili průzkum za synagogou v Kolíně, vznikne zde nová expozice
Kraje: Středočeský / kir / ČTK / 2. dubna 2023 21:45Kolín - V Kolíně začal archeologický průzkum dvou židovských domů na místě bývalého židovského ghetta. Archeologové v bývalém rabínském domě, židovské radnici a na přilehlém dvorku vytvoří zhruba deset menších sond. S jejich pomocí zjišťují, na co by se mohlo narazit při plánované rekonstrukci, řekl Filip Velímský z Archeologického ústavu. Město chce domy zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti jako součást židovského okruhu, mají být propojené se sousední synagogu. Letos chce začít hledat projektanta.
V rabínském domě se třemi mikvemi, které sloužily pro židovské rituální lázně, archeologové například hledají důkazy o dalších židovských provozech. Kromě mikve tam podle Velímského byl zřejmě i provoz košer řeznictví. Kolínská židovská komunita je podle něj druhá nejstarší v Čechách. "Víme, že už ve 14. století Židé v Kolíně byli," řekl. Zjišťovací sondy hledají doklady o životě této původní židovské komunity. "Zatím se to nepodařilo, zatím jsme narazili na výrazně starší nálezy z období eneolitu. Místo středověké keramiky jsme zatím vytáhli pazourkové nástroje a něco málo eneolitické keramiky," řekl Velímský.
Oba domy se mají po rekonstrukci napojit na synagogu. "Základní koncept počítá s tím, že všechny památky v tomto okrsku synagogy budou vzájemně průchozí a počítá se s expozičním vyžitím," řekl ředitel Regionálního muzea Kolín Vladimír Rišlink. V části, která zasahuje do synagogy, je podle něj v plánu expozice o dějinách kolínského židovského ghetta. "V rabínově domě bychom se spíš zabývali otázkou židovských tradic a rituálů, nabízí se to, vzhledem k tomu, že jsou tady mikve," doplnil Rišlink. V budově bývalé židovské radnice, kde bydlel i synagogální služebník, by mohla být takzvaná náznaková instalace. Expozice se budou měnit podle židovských svátků. "Což je v Čechách unikátní koncept, podobná expozice není úplně běžná," řekl Rišlink.
Město koupilo domy v ulici Na Hradbách ve zchátralém stavu v roce 2020 od soukromých vlastníků zhruba za šest milionů korun. Rekonstrukce by mohla být podle vedení města hotová zhruba do tří až čtyř let.
Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Před osmdesáti lety bylo potlačeno povstání Židů ve varšavském ghettu
6. 5. 2023 21:33Jidiš, jazyk evropských Židů před holokaustem, se znovu probouzí
Aktuální zprávy

Noc kostelů proběhne i ve vězení
31.05.2023 17:58Plzeň má nového biskupa
31.05.2023 5:22Jubilejní 15. ročník Noci kostelů nabídne pestrý program
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: