Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež na Zelený čtvrtek umyl nohy 12 mladistvým vězňům

Ze světa / vlu / ČTK / 7. dubna 2023 0:52
Papež na Zelený čtvrtek umyl nohy 12 mladistvým vězňům

Papež František dnes v rámci velikonočních obřadů umyl nohy 12 vězňům
Autor: Vaticannews

Řím/Vatikán - Papež František dnes v rámci velikonočních obřadů umyl nohy 12 vězňům v zařízení pro mladistvé v Římě. Mytím nohou si katolíci připomínají na Zelený čtvrtek poslední večeři Ježíše Krista s apoštoly. Papež se rozhodl vykonávat tento obřad mimo Vatikán a za deset let svého pontifikátu umyl nohy vážně nemocným, uprchlíkům, či bývalým mafiánům a vězňům odsouzeným za vážné trestné činy, píše agentura AFP.

Papež se velikonočních bohoslužeb účastní krátce poté, co byl v sobotu propuštěn z nemocnice Gemelli v Římě. Několik dnů se tam léčil se zánětem průdušek. Panovaly proto obavy, že se kvůli nemoci nebude moci zúčastnit velikonočních obřadů. Nakonec by se ale František měl  zúčastnit celého programu.

Ve věznici se papež zúčastnil bohoslužby s mladistvými odsouzenými. V projevu vyzval k většímu altruismu. „Je tak krásné pomáhat si navzájem, podat si ruku, jsou to univerzální lidská gesta,“ řekl František. Během obřadu pak umyl nohy 12 vězňům, deseti chlapcům a dvěma dívkám.

Rituálem mytí nohou si katolíci a také někteří další křesťané připomínají evangelijní příběh poslední večeře Ježíše Krista. Umytím nohou podle evangelií Ježíš začal poslední setkání se svými následovníky před svým zadržením a ukřižováním. Rituál je symbolem skromnosti a pokory, protože mytí nohou, jak dnes připomněl František, byla „práce pro otroky“.

Při dopolední mši na Zelený čtvrtek se papež obrátil na kněze. Vyzval je, aby svým chováním neštěpili církev, aby nevytvářeli kliky či si příliš nestěžovali. „Pokud i mezi námi (kněžími) lidé vidí nespokojené a nenaplněné osoby, staré mládence na ocet, kteří kritizují a ukazují si prstem (na lidi), tak kde naleznou harmonii?“ řekl papež při liturgii.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 193)