Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Několik set lidí v předvečer slavnosti Zmrtvýchvstání v Brně zaplnilo katedrálu

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 9. dubna 2023 8:09
Několik set lidí v předvečer slavnosti Zmrtvýchvstání v Brně zaplnilo katedrálu

Ilustrační foto: velikonoční oheň
Autor: www.pastorace.cz

Brno - Několik set lidí přišlo dnes do katedrály sv. Petra a Pavla v Brně na večerní vigilii, tedy předvečer nedělní slavnosti Zmrtvýchvstání Páně. Při této liturgii se světí oheň a svíce. Slavnost začala na prostranství před katedrálou, lidem nevadila ani nepřízeň počasí, místy drobně poprchávalo. Biskup Pavel Konzbul pokřtil 15 dospělých katechumenů, tedy čekatelů.

Velikonoce jsou vrcholem církevního roku a největšími křesťanskými svátky. Zelený čtvrtek připomíná Ježíšovu poslední večeři, Velký pátek jeho ukřižování. Bílá sobota přibližuje jeho přebývání v hrobě a po setmění už se slaví předvečer nedělní slavnosti Zmrtvýchvstání. Při této bohoslužbě se světí oheň a svíce, paškál, který je symbolem Ježíše Krista. Dále se čtou biblické pasáže o dějinách vykoupení, rozeznívají se zvony, světí se voda a uděluje se svátost křtu čekatelům.

Ve velikonočním přání lidem brněnský biskup dříve zmínil skladatele duchovní, moderní a soudobé vážné hudby Petra Ebena. "Náš významný hudební skladatel Petr Eben byl jako dítě poslán do koncentračního tábora v Buchenwaldu, protože jeho otec byl žid. Na krátkou chvíli se ocitl v plynové komoře a čekal na smrt. Jako starý muž pak prohlásil: ´Jsem přesvědčen, že našemu století chybí vděčnost. Takže možná ten nejnaléhavější úkol je chvála, jinak budou křičet kameny.´ My jsme o Velikonocích svědky biblické události, která je důvodem k úžasné vděčnosti a chvále. Přeji vám všem požehnané velikonoční svátky," uvedl biskup.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 225)