Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež při Urbi et orbi hovořil mimo jiné o útocích v Jeruzalémě a o Ukrajině

Ze světa / kir / ČTK / 9. dubna 2023 15:18
Papež při Urbi et orbi hovořil mimo jiné o útocích v Jeruzalémě a o Ukrajině

Ilustrační foto: Svatopetrská bazilika
Autor: Flickr.com

Vatikán - Papež František dnes při tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) vyjádřil znepokojení nad konflikty v Izraeli a v Palestině. Zároveň prosil Boha, aby ukázal Ukrajině cestu k míru a osvítil ruský národ. Ve zhruba desetiminutovém proslovu se zmínil i o dalších mezinárodních krizích, například o občanské válce v Sýrii, o zemětřesení, které v únoru zasáhlo Turecko a Sýrii, či o bezpečnostní a humanitární situaci v Latinské Americe, v Asii a v Africe.

"Vyjadřuji hluboké znepokojení nad útoky, které se v posledních dnech odehrály (v Jeruzalémě) a které ohrožují atmosféru vzájemné důvěry a respektu, jež jsou nutné pro obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci," řekl papež. Zdůraznil, že si přeje, aby mír zavládl v Jeruzalémě a v celé Svaté zemi. 

Papež se ve svém projevu věnoval i válce na Ukrajině, kam loni v únoru vtrhla ruská armáda. František prosil Boha, aby pomohl "milovanému ukrajinskému lidu na cestě k míru" a aby osvítil "velikonočním světlem ruský lid". Žádal o útěchu pro zraněné i pro ty, kteří ve válce ztratili své drahé. "Učiň, aby se zajatci mohli vrátit ke svým rodinám ve zdraví a v bezpečí," řekl dále František, který v minulosti opakovaně vyzýval k ukončení konfliktu na východě Evropy.

Mezinárodní společenství pak vyzval, aby se snažilo zastavit válku na Ukrajině i konflikty v dalších zemích. Papež se zmínil také o řadě dalších mezinárodních krizí - od občanské války v Sýrii či situaci v Barmě, kde vládne vojenská junta, přes ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii až po neklidnou situaci na Haiti, v Barmě, Tunisku či Kongu. Žádal o upevnění mírových procesů a usmíření v Etiopii či Jižním Súdánu, který letos navštívil.

Poukázal rovněž na situaci v Libanonu, který zažívá vleklou politickou krizi a který podle hlavy katolické církve "stále hledá jednotu a stabilitu". Žádal také o podporu pro křesťanské komunity, jež slaví Velikonoce "ve zvláštních podmínkách". Zmínil se v této souvislosti o Eritreji a Nikaragui, kde autoritářská vláda prezidenta Daniela Ortegy zakázala tradiční velikonoční procesí.

Své poselství papež František zahájil obvyklými slovy, "drahé sestry a drazí bratři, Kristus vstal z mrtvých". Věřící a národy vyzval, aby začali mezi sebou budovat větší důvěru. "Pospěšme si s překonáním hranic a nesvárů," řekl papež, který vyzval k pomoci uprchlíkům a běžencům. Politické představitele vyzval, aby "nebyl diskriminován žádný muž ani žena a aby nebyla pošlapávaná jejich důstojnost".

Ještě před poselstvím Urbi et orbi papež od 10:00 předsedal bohoslužbě na Svatopetrském náměstí, které se ve slunečném ale chladném počasí zúčastnilo podle vatikánské policie na 45.000 lidí. Po liturgii pak žehnal věřícím za jízdy po náměstí ve speciálním voze - papamobilu. František byl minulý týden hospitalizován kvůli zánětu průdušek a z nemocnice byl propuštěn krátce před začátkem velikonočního týdne. V pátek se kvůli chladnému počasí nezúčastnil večerní křížové cesty u Kolosea. Při dnešním projevu předneseném vsedě 86letý František až na několikeré zakašlání působil sebejistým dojmem.

Papežovo poselství, které začalo krátce po poledni, si na náměstí a v okolních ulicích vyslechlo na 100.000 lidí, uvedl vatikánský rozhlas. Náměstí mělo letos bohatou výzdobou ze zhruba 35.000 květin, z nichž 15.000 tulipánů, které Vatikánu darovalo Nizozemsko.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)