Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Týden po křesťanech západních církví oslaví Velikonoce pravoslavní, v Brně po sporu na dvou místech

Domácí zpravodajství / / ČTK / 14. dubna 2023 10:59
Týden po křesťanech západních církví  oslaví Velikonoce pravoslavní, v Brně po sporu na dvou místech

Chrám sv.Václava v Brně
Autor: Wikipedie.org / David Novák / Creative Commons

Brno - Týden po křesťanech západních církví oslaví Velikonoce také pravoslavní věřící. Brněnská pravoslavná církevní obec, která nedobrovolně opustila chrám svatého Václava na Špilberku, získala právě před největšími křesťanskými svátky nové útočiště v pronajatém Husově sboru v ulici Svatopluka Čecha v Králově Poli. "Jsme stále největší pravoslavnou farností v Brně i na Moravě," uvedl tajemník kněze Jozefa Fejsaka Michal Dvořáček. V Brně nadále působí také pravoslavná obec při chrámu svatého Václava.

Fejsak o pravoslavné věřící v Brně pečoval od 80. let minulého století. Před dvěma lety se však dostal do sporu s vedením olomoucko-brněnské eparchie a byl odvolán. Situace je od té doby patová. Vedení eparchie v čele s vikárním biskupem Izaiášem pokládá Fejsaka za odvolaného, stojí podle nich mimo církev. Mnozí věřící ale vnímají Fejsaka nadále jako svého kněze, kroky eparchie pokládají za neplatné a mají za to, že o jejich sporu stále nebylo adekvátně rozhodnuto.

Když musel Fejsak odejít z chrámu svatého Václava, kde nyní působí jiní duchovní, šla většina věřících za ním - nejprve do zapůjčeného husitského chrámu Spasitele v Židenicích, nyní do Husova sboru, dlouhodobě pronajatého od Církve československé husitské.

Brněnská pravoslavná církevní obec se tak po téměř 100 letech vrací zpět ke svým kořenům, do městské části, kde vůbec poprvé byly v Brně v roce 1924 konány pravoslavné bohoslužby, uvedl Dvořáček. Dlouhodobým cílem je však podle něj vybudování vlastního pravoslavného chrámu s duchovním centrem.

V Husově sboru pravoslavní věřící před několika týdny zahájili velkopostní období. O nadcházejícím víkendu je čekají slavnostní velikonoční bohoslužby. Pravoslavní se totiž orientují podle gregoriánského, nikoliv juliánského kalendáře, církevní svátky tak mají později než katolíci. Na Velký pátek, tedy 18. dubna, se od 18:00 uskuteční večerní bohoslužba s vynášením Pláštěnice, v noci na neděli pak půlnoční bohoslužba s paschální jitřní a svěcením pokrmů. Podrobný přehled obec zveřejňuje na svém webu

Velikonoční liturgie se o víkendu konají také v katedrálním chrámu svatého Václava. Představeným chrámu je vikární biskup Izaiáš, jako duchovní tam působí Alexandru Ceban a Rafael Moravský.

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)