Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kostel svatého Ducha v Jihlavě bude pravoslavný, dnes v něm slavili Velikonoce

Kraje: Vysočina / kir / ČTK / 16. dubna 2023 23:38
Kostel svatého Ducha v Jihlavě bude pravoslavný, dnes v něm slavili Velikonoce

Kostel svatého Ducha v Jihlavě
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Jihlava - V kostele svatého Ducha v Jihlavě se dnes k první liturgii sešli členové jihlavské pravoslavné církve, aby oslavili paschu (Velikonoce). Kostel ve Smetanových sadech patří římskokatolické církvi. Nyní se jedná o převodu nevyužívaného svatostánku na jihlavskou pravoslavnou obec, převod by měl být bezplatný, řekl ČTK Marian Jiří Husek, farář římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba v Jihlavě. Pravoslavná církev větší prostory ve městě potřebuje, po příchodu uprchlíků z Ukrajiny jí výrazně přibylo členů.

"Zatím je jim (pravoslavným) kostel k dispozici na přátelské bázi, je to pořád ještě psané na nás. Ale jednáme o tom, rádi bychom jim to převedli. Naše farnost kostel nepotřebuje, pravoslavným to pomůže, a když jim to pomůže, proč bychom jim nevyšli vstříc," řekl Husek. Převod by podle něj měl být bezúplatný. "Dohodli jsme se, že s kostely se neobchoduje," dodal farář.

Slavnosti se dnes podle odhadu zpravodaje ČTK účastnily asi čtyři stovky věřících. Do kostela přicházely rodiny s košíky s tradičním svátečním jídlem, které se v kostele světilo. Vysvěcený byl před obřadem i kostel. Mše byla díky reproduktorům přenášená do parku u kostela, do kterého se všichni věřící nevešli.

Pro dnešní liturgii byl kostel svatého Ducha podle Anežky Mandelíkové z jihlavské pravoslavné obce upravený jen provizorně. V budoucnu by měl projít větší úpravou financovanou i z příspěvků sbírky na účtu číslo 321574486/0300. Bližší informace o záměru, sbírce a transparentním účtu jsou na webu jihlavské pravoslavné obce.

Nejdůležitější bude podle Mandelíkové pořídit pro kostel vyvýšené pódium ze dřeva a na něj ikonostas. "Ikonostas budeme objednávat z Řecka, bude ze speciálních dřev a ručně vyřezávaný. Na to bychom rádi (použili) sbírku, kterou uděláme v kostele," řekla Mandelíková. Hodnota ikonostase podle ní bude nejméně 250.000 korun.

V budoucnu bude kostel potřebovat další úpravy, práce se budou mimo jiné odvíjet od dohody s památkáři. "Budeme tam asi taky muset pořídit nějakou podestu na místě, kde jsou lidé. Nemohou stát na kamenech, to by nám za chvíli zmrzli. Ideálně tam chceme mít podlahové vytápění, řešíme to s památkáři," řekla Mandelíková.

Pravoslavní se v Jihlavě doposud scházeli v domovní kapli na faře na Masarykově náměstí. S příchodem lidí z Ukrajiny už kapacitně nedostačuje. "V neděli tady bývalo tak 30 až 50 lidí a teď třeba na Květnou neděli jsme měli až 300 lidí, kostel je potřeba," řekla Mandelíková.

Jihlavská pravoslavná obec patří pod Olomoucko-brněnskou eparchii Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, jak uvádí na svém webu. Nepodléhá pravoslavné církvi v Rusku. "Je plně samostatná ve své správě a není podřízena žádné zahraniční církvi. Vrchním představitelem a hlavou místní církve je Jeho Blaženstvo vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých zemí a Slovenska," uvádí web.

Původní renesanční kostel ve Smetanových sadech byl postavený ve druhé polovině 16. století, tehdy sloužil jako pohřební kostel Špitálskému předměstí. Zničený byl v roce 1645 při švédské okupaci Jihlavy. V roce 1661 ho v barokním slohu znovu vystavěli strahovští premonstráti.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
48%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
49%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 37)