Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bohoslužba připomněla 1050. výročí založení pražského biskupství. Slavily se i Dukovi osmdesátiny

Kraje: Praha / kir / ČTK / 22. dubna 2023 23:12
Bohoslužba připomněla 1050. výročí založení pražského biskupství. Slavily se i Dukovi osmdesátiny

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze
Autor: Wikipedia.org / Steve Collis / Creative Commons

Praha - V katedrále sv. Víta se dnes konala bohoslužba k oslavě 1050. výročí založení pražského biskupství. Připomněla svatého Vojtěcha, patrona pražské arcidiecéze a druhého pražského biskupa. Bohoslužbě předsedal současný pražský arcibiskup Jan Graubner. 

Bohoslužby se zúčastnili čeští a moravští biskupové a také biskupové zahraničních diecézí, jejichž historie je spjata s pražskou arcidiecézí, i biskupové afrických a asijských diecézí, kde Arcidiecézní charita Praha pomáhá. Bohoslužbu svým zpěvem doprovodily desítky studentů z Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíně, Stojanova gymnázia na Velehradě, Biskupského gymnázia v Hradci Králové a Arcibiskupského gymnázia v Praze.

Po bohoslužbě se na zahradě Arcibiskupského paláce uskutečnila zahradní slavnost, při které přítomní oslavili 80. narozeniny kardinála Dominika Duky, emeritního arcibiskupa pražského.

Pražské biskupství bylo zřízeno roku 973, o tři roky později se prvním pražským biskupem stal původně německý duchovní Dětmar. Pocházel ze Saska, stal se mnichem v benediktinském klášteře v Magdeburgu. Později zastával funkci kaplana na českém knížecím dvoře, kde se naučil českému jazyku a spřátelil se s knížetem Boleslavem II. Pražským biskupem byl šest let a jeho nástupcem byl svatý Vojtěch.

V roce 1344 povýšil papež Kliment VI. pražské biskupství na arcibiskupství. Sídlem arcibiskupa je Praha, sídelním kostelem katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Pražská arcidiecéze je nejstarší existující diecézí v České republice a metropolitní arcidiecézí České církevní provincie, k níž náleží ještě diecéze českobudějovická, královéhradecká, litoměřická a plzeňská. Arcibiskup pražský je zároveň primasem českým.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)