Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Španělská vláda sjednotí daňové podmínky pro katolíky a další konfese

Ze světa / vlu / ČTK / 25. dubna 2023 19:22
Španělská vláda sjednotí daňové podmínky pro katolíky a další konfese

Španělský premiér Pedro Sánchez
Autor: PES Communications

Madrid - Španělská katolická církev ztratí zvýhodněné daňové postavení ve srovnání s dalšími konfesemi. Vláda levicového premiéra Pedra Sáncheze se rozhodla, že stejný daňový režim jako katolíci totiž dostanou i další registrované konfesní organizace, například pravoslavní, mormoni, jehovisté či buddhisté, uvedl dnes zpravodajský server RTVE. Tyto konfese ve většinově katolickém Španělsku sdružují na 1,2 milionu věřících ze zhruba 47 milionů obyvatel.

Katolická církev a některé další velké konfese, například evangelíci či muslimské obce, mají ve Španělsku řadu daňových výhod. Nemusí například platit daň z nemovitosti v případě kostelů, náboženských staveb a bytů, ve kterých bydlí kněží, nebo daň z příjmu právnických osob.

Ministr pro vztahy s parlamentem Félix Bolaños se dnes setkal se zástupci menších církví a uzavřel s nimi dohodu, díky které budou v budoucnosti využívat podobné výhody jako katolická církve. O to zástupci menších konfesí dlouhodobě žádali, protože podle nich daňové výhody uznané jen některým církvím odporovaly ústavě. Podle vlády nová dohoda posílí náboženskou nezávislost státu.

Na konci března levicová vláda podepsala s katolickou církví dohodu, podle které tato církev začne platit dvě daně, ze kterých měla dosud jako jediná výjimku. V loňském roce se pak vláda dohodla se španělskými biskupy, že předají státu či vrátí zhruba 1000 nemovitostí, jejichž vlastnictví neprokazují žádné doklady.

Katolická církev byla ve Španělsku až do konce diktatury Franciska Franka na konci 70. let státní náboženstvím. V posledních letech počet katolíků v zemi soustavně klesá. Podle sondáže agentury CIS z konce loňského roku se ke katolictví hlásilo zhruba 55 procent Španělů, na konci 70. let to bylo přes 90 procent. Přibližně 37 procent Španělů loni tvrdilo, že je bez víry.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)