Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František zahájil třídenní návštěvu Maďarska

Ze světa / / ČTK / 28. dubna 2023 1:03
Papež František zahájil třídenní návštěvu Maďarska

Ilustrační foto: Országház - sídlo maďarského parlamentu, pohled přes Dunaj
Autor: Wikipedia.org / Andrew Shiva / Creative Commons

Vatikán/Budapešť - Hlavními tématy cesty do středoevropské země budou konflikt na Ukrajině, evropanství či ekumenismus, oznámil Vatikán. V Budapešti se hlava katolické církve setká s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou či premiérem Viktorem Orbánem, dále s vrcholnými maďarskými představiteli a diplomatickým sborem. V sobotu pak navštíví uprchlíky a chudé a promluví k mládeži. V neděli bude předsedat liturgii před sídlem parlamentu a odpoledne se vrátí do Vatikánu. Během celé cesty přednese šest veřejných projevů.

"Budeme několik stovek kilometrů od hranic s Ukrajinou. Můžeme zajisté očekávat slova o bolesti, kterou způsobuje tento konflikt, a o hledání míru," uvedl vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Samotný papež v neděli řekl, že se chystá na cestu "do středu Evropy, který nadále bičují chladné větry války". Během soboty by se papež měl setkat s lidmi, kteří do Maďarska uprchli z Ukrajiny. Nepočítá se naopak s přesunem na maďarsko-ukrajinské pomezí, jelikož celá návštěva se odehraje v Budapešti.

Podle Bruniho se František bude ve svých proslovech a setkáních věnovat také otázce "role Evropy a Evropanů v této době" a ekumenismu. Zřejmě zmíní i utrpení a perzekuce maďarských katolíků v době, kdy země byla v sovětské sféře vlivu.

Velmi očekávané je setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který se označuje za ochránce hodnot křesťanské Evropy. Oba muži mají rozdílný pohled na migraci, společnou řeč by ale mohli najít ohledně konfliktu na Ukrajině. Papež i maďarský premiér například kritizují dodávky zbraní napadené zemi.

Papež byl v Maďarsku naposledy v září 2021, kdy se na několik hodin zastavil v Budapešti, kde se zúčastnil závěrečné mše Mezinárodního eucharistického kongresu. Tehdy slíbil, že se do země vrátí. Pro současného papeže, který je ve funkci od roku 2013, se jedná o 41. zahraniční cestu. Výpravy do zahraničí ale byly značně omezené během dvou let epidemie covidu-19.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 107)